Χατ τρικ 2019: Το πιο γρήγορο ο Χουράδο, δυο ο Τρισκόφσκι (vids)

Έξι χατ τρικ από πέντε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές σημειώθηκαν στην Α’ κατηγορία μέσα στο 2019. Δυο πέτυχε ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ενώ το πιο γρήγορο ήρθε από τα πόδια του Ρούμπεν Χουράδο σε μόλις 13 λεπτά. Στο Μακάρειο καταγράφηκαν τα μισά!

Ο επιθετικός της ΑΕΚ πέτυχε δυο χατ τρικ στο χρόνο που θα αποχαιρετήσουμε σε λίγες ημέρες. Ο Σκοπιανός πέτυχε το πρώτο στις αρχές του 2019 και συγκεκριμένα στις 21 Ιανουαρίου στο νικηφόρο πέρασμα των κιτρινοπράσινων από το Μακάρειο κόντρα στη Δόξα με 0-5 (21’, 39’, 77΄).

Το επόμενο παιχνίδι που έστειλε την μπάλα τρεις φορές στα δίχτυα, διεξήχθη τη φετινή αγωνιστική περίοδο, στις 27 Οκτωβρίου, στην ισοπαλία της ΑΕΚ με την ΕΝΠ 4-4 (46’, 55’, 66’).

Στις 31 Μαρτίου η Δόξα επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή με 4-0 και είχε σε μεγάλα κέφια τον Μπατίν που πέτυχε τρία γκολ (53’, 74’, 82’).

Το 3ο χατ τρικ του 2019 σημειώθηκε στις 11 Μαΐου, από τον Ρούμπεν Χουράδο, στη νίκη της ΑΕΛ με ανατροπή κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα με 5-2. Στο 71’, 74’ και 83’ τα τέρματα του Ισπανού επιθετικού της ΑΕΛ που ταυτόχρονα πέτυχε το πιο γρήγορο χατ τρικ του ημερολογιακού 2019.

Το Δεκέμβριο καταγράφηκαν τα τελευταία δυο, αμφότερα στο Μακάρειο στάδιο. Ο Αγιτέ πέτυχε τρία γκολ στη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Δόξας με 6-2 (65’, 81’, 87) και ο Κίνγκσλεϊ υπέγραψε το σπουδαίο διπλό της Σαλαμίνας επί των μαυροπρασίνων με 3-0 (56’, 76’ 90’).