Ουσιαστικός και αποτελεσματικός ο ΑΠΟΕΛ 4-0 την ΕΝΠ

Με το δεξί μπήκε στο 2020 ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι διέσυραν την ΕΝΠ με 4-0 (19’, 71’ Πάβλοβιτς, 24’ Εφραίμ, 49’ Ντε Βινσέντι) και 24 βαθμούς συνεχίζουν την δική τους αντεπίθεση. Μελανό στοιχείο της αναμέτρησης για την ομάδα του Ιγκεμπρίτσεν η 3η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Σάβιτς και θα χάσει το ντέρμπι με την Ανόρθωση.

Χαμένο πέναλτι είχε η ομάδα της ΕΝΠ με τον Βαρέλα το οποίο απέκρουσε ο Μπέλετς.

Το καθάρισε από το πρώτο 25λεπτό
Όπως ήταν αναμενόμενο λόγω και την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ο ΑΠΟΕΛ καθάρισε τον αγώνα κόντρα στην ΕΝΠ από το πρώτο 25λεπτό.  Οι γαλαζοκίτρινοι από την αρχή του αγώνα ανάλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μέσα σε 5 λεπτά στο πρώτο μέρος καθάρισαν τον αγώνα.  Αρχικά ο Πάβλοβιτς στο 19ο λεπτό έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά και μετά από σέντρα του Εφραίμ.

Ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ στο 24ο λεπτό με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή πέτυχε το 2-0 αλλά και το πρώτο του γκολ στην φετινή χρονιά.
Οι γαλαζοκίτρινοι έφτιαξαν περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν και τρίτο τέρμα πριν το ημίχρονο με τα σουτ των Πάβλοβιτς και Ντε Βινσέντι στο 32ο λεπτό και 43ο λεπτό να μην βρίσκουν στόχο.  Κλασική ευκαιρία με τον Τάμαρι έχασαν οι γαλαζοκίτρινοι στο 44ο λεπτό με τον Ιορδανό να βγαίνει απέναντι από τον Κλειμαν με το πλασέ του όμως να πηγαίνει ελάχιστα έξω.
Μοναδική ευκαιρία στο πρώτο μέρος για την ΕΝΠ ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Σταρόκιν να καταλήγει στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

ΓΚΟΛ με το καλημέρα του β’ μέρους
Στο 49ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το 3-0. Ο Ντε Βινσέντι ο οποίος έψαχνε το γκολ από το πρώτο μέρος το βρήκε στην αρχή της επανάληψης μετά το παράλληλο γύρισμα του Τάμαρι και με κοντινή προβολή ο Αργεντινός πέτυχε το 3-0 για τους γαλαζοκίτρινους.

Νικητής ο Μπέλετς
Στο 56ο λεπτό η ΕΝΠ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ροτρίγκες στην περιοχή από τον Τάμαρι. Ο Βαρέλα ανέλαβε την εκτέλεση του με τον Μπέλετς όμως να πέφτει στην σωστή του γωνία και να νικάει του Ουρουγουανό επιθετικός της ΕΝΠ κρατώντας το μηδέν.

Δεύτερο προσωπικό και κορυφή
Στο 71ο λεπτό ο Πάβλοβιτς πέτυχε το 4-0 για τον ΑΠΟΕΛ σκοράροντας για δεύτερη φορά κόντρα στην ΕΝΠ. Ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ έφτασε τα 5 γκολ και πέρασε την κορυφή του σχετικού πίνακα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Εφραίμ (75’ Αλωνεύτης), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (75’ Γιάκολις), Μάτιτς (73’ Αλεφ), Πάβλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σταρόκιν, Κουμής (56’ Βαρέλα), Αγγελή, Θεοδώρου, Κοσμά (46’ Ροτρίγκεζ), Ουντότζι, Σπόλιαριτς, Βαλλιάνος (75’ Ρουσίας), Κυριακου, Μαϊσουράντζε.

Σκόρερ: 19’, 71’ Πάβλοβιτς, 24’ Εφραίμ, 49’ Ντε Βινσέντι/

Κίτρινες: Σάβιτς 3η , Μπέλετς/Σπόλιαριτς, Μαϊσουράντζε