Κίνγκσλεϊ λαμπρός την οδηγεί - Τρίποντο με ανατροπή για τη Νέα Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε τον Εθνικό Άχνας με 3-2 στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι στο 5' με τον Ίλια Μαρκόφσκι, το έφεραν ''τούμπα'' οι ερυθρόλευκοι με Λαμπό (24'), και Κίνγσκλεϊ (41' και 43'). Μείωσε ο Κουτόμπιακ από το σημείο του πέναλτι στο 45+2' και διαμόρφωσε έτσι το τελικό αποτέλεσμα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία καθώς στο 4ο λεπτό ο Κίνγκσλεϊ απέναντι από τον Μπογκατίνοφ αστόχησε και το 0-0 παρέμεινε μέχρι την επόμενη φάση. Στο 5’ ο Ίλια Μαρκόφσκι έκανε το 0-1 υπέρ του Εθνικού Άχνας αφού το πλασέ του κόντραρε και ξεγέλασε τον Κίσσα. Έτσι οι γηπεδούχοι εκεί που περίμεναν να μπουν μπροστά στο σκορ βρέθηκαν πίσω και κυνηγούσαν πλέον τους φιλοξενούμενους. Να σημειώσουμε πως στο 8ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Φουστάρ δεν μπόρεσε να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Σέζαρ.

Οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου προσπάθησαν να ξεπεράσουν το αρχικό σοκ και από τα δύο άκρα επιχείρησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Κυρίως από αριστερά με τον Κορέια ήθελαν να δημιουργήσουν ενώ από την άλλη ο Εθνικός αμυνόταν, ήθελε αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και αυτό του κόστισε. Του κόστισε καθώς στο 24’ ο Λαμπό με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μπογκατίνοφ για το 1-1 και έφερε εκ νέου τον αγώνα σε ισορροπία.

Ο ρυθμός μετά την ισοφάριση έπεσε, οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να βρουν ένα δεύτερο γκολ και περισσότερο οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη ήταν αυτοί που έδειχναν πιο επιθετικές διαθέσεις.

Και εκεί που φαινόταν πως Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός Άχνας θα πάνε στα αποδυτήρια για το 1-1, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δύο γκολ και τα δύο από τον Κίνγκσλεϊ. Ο δυναμικός φορ των γηπεδούχων έφερε τα πάνω – κάτω στο 41’ με κοντινό πλασέ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (43’) είπε ‘’ευχαριστώ’’ σε εξαιρετική μπαλιά του Κορέια και από κοντά έπιασε την κεφαλιά κάνοντας το 3-1.

Το σκορ του ημιχρόνου όμως δεν ήταν αυτό καθώς μέσα στο τελευταίο λεπτό της δίλεπτης καθυστέρησης ο Κίσσας έκανε πέναλτι πάνω στον Κοστόφσκι, ο Κουντόμπιακ ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε και μείωσε σε 3-2. Αμέσως μετά τη φάση αυτή ο Τιμόθεος Χριστοφή σφύριξε τη λήξη του πρώτου μέρους, ένα ημίχρονο που είχε πέντε γκολ και καλό ρυθμό στη μεγαλύτερη του διάρκεια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές με τον Εθνικό να θέλει να βρει νωρίς την ισοφάριση. Η Νέα Σαλαμίνα διαχειριζόταν την κατάσταση ενώ παράλληλα είδε δεύτερο της παίκτη να αποχωρεί τραυματίας. Ο λόγος για τον Κίνγκσλεϊ καθώς στο 54’ άφησε τη θέση του στον Μαουρίτσιο, αφού πρώτα πρόλαβε να σκοράρει δις.

Μέχρι το 60λεπτο άρχισαν και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους, με τους προπονητές να προσπαθούν να αλλάξουν κάποια πράγματα για να πετύχουν τους σκοπούς τους. Ο Κορέια ξεχώριζε από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, οι φιλοξενούμενοι έψαχναν και τρίτο γκολ για να φέρουν εκ νέου τον αγώνα σε ισορροπία, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν την επόμενη μεγάλη ευκαιρία καθώς στο 68’ ο Σίμπσον έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς έφυγε λίγο έξω με αποτέλεσμα να παραμείνει το 3-2.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Νέα Σαλαμίνα απειλούσε συχνότερα από τον Εθνικό καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να θέλουν αλλά να μη μπορούν να φτιάξουν κάτι καλό μπροστά από την εστία του Κίσσα. Κάποιος που έβλεπε το ματς, γινόταν αντιληπτό πως αν μια ομάδα θα πετύχαινε γκολ αυτή θα ήταν η Νέα Σαλαμίνα καθώς οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη ήταν πιο επικίνδυνοι στην κόντρα.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κίσσας ''απογειώθηκε'' και είπε ''όχι'' στην κεφαλιά του Μιγκελίτο. Πίεσε στα τελευταία στάδια η φιλοξενούμενη ομάδα όμως δεν κατάφερε ποτέ να βρει το τρίτο γκολ που έψαχνε τόσο πολύ. Ο Κίσσας έκανε και δεύτερη σπουδαία επέμβαση στις καθυστερήσεις καθώς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ το συρτό σουτ του Κονέ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι με το τελικό σφύριγμα του Τιμόθεου Χριστοφή η Νέα Σαλαμίνα πήρε το πολύτιμο τρίποντο ενώ ο Εθνικός Άχνας έμεινε με την προσπάθεια και δεν πήρε βαθμούς.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Φουστάρ (8'Σέζαρ), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ (54'Μαουρίσιο), Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (87'Τινστέλ).

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μ. Ηλία, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (79'Χαραλάμπους), Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (60'Μιγκελίτο), Ιωάννου, Ι. Μαρκόφσκι (88'Κονέ).

Κίτρινες: Κωστή (3η), Κίσσας, Μαριάνοβιτς / Μ.Ηλία (3η).