Τα 60 λεπτά της «φωτιάς»

Με 33 γκολ η Ανόρθωση έχει με διαφορά την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, είτε δούμε το σύνολο, είτε τον μέσο όρο. Πως κατανέμονται τα γκολ ανά 15λεπτο. Πέντε μέχρι το 15΄, έξι από το 16΄ μέχρι το 30΄, οκτώ (ρεκόρ) στο τελευταίο 15λεπτο του 1ου μέρους. Από εκεί και πέρα: Έξι γκολ στο διάστημα 46’-60’ και από τέσσερα στα δύο τελευταία τέταρτα. Κοιτώντας το χρονικό σημείο επίτευξης των τερμάτων, βγαίνουν κάποια πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Η Ανόρθωση σκοράρει περισσότερο στο 1ο μέρος (19 γκολ), την στιγμή που γενικά στο ποδόσφαιρο, μπαίνουν περισσότερα γκολ στην επανάληψη

Από τα 33 γκολ τα 25, σημειώθηκαν μέχρι το 60’. Τι σημαίνει αυτό; Μπορεί να πει κάποιος, ότι η Ανόρθωση χρειάζεται βασικά μία ώρα παιχνιδιού για να κάνει την δουλειά και να βάλει βάσεις επιτυχίας. Ενισχύουμε το επιχείρημα ως ακολούθως. Μόνο απέναντι στην ΕΝΠ (2-1 ο Καλτσάς στο 69΄) και την Νέα Σαλαμίνα (2-1 ο Γκαλίτσιος στο 65΄) πέτυχαν καθοριστικό γκολ.

Τα άλλα δύο στο διάστημα 61’-75’ και τα τέσσερα στο τελευταίο 15λεπτο, ήταν σε αγώνες που η Ανόρθωση είχε ήδη προβάδισμα τουλάχιστον δύο γκολ.

Φυσικά η αύξηση της παραγωγικότητας στο τελευταίο μισάωρο θα είναι σημαντική, γιατί θα της επιτρέψει να τσιμπήσει περισσότερους βαθμούς σε ματς που είναι στη ζυγαριά.