Μεγάλο διπλό εξάδας με κορυφαίο τον Κίσσα!

Σε ένα παιχνίδι με τρελό ρυθμό και πολλές φάσεις, η Νέα Σαλαμίνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσος Κίσσα κέρδισε με 2-1 την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, απέκρουσε πέναλτι και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης των ερυθρολεύκων.

Ο Κίνγκσλει άνοιξε το σκορ στο 11’ η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 67’ με Τεισέιρα και στο 85’ με Σίμπσον η Σαλαμίνα πήρε τη μεγάλη νίκη που την φέρνει στην 5η θέση με 23 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΛ.

Πρώτη ευκαιρία και 0-1 με Κίνγκσλει

Στο 11ο λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα εκμεταλλεύτηκε την πρώτη της ευκαιρία και με τον Κίνγκσλει άνοιξε το σκορ. Μετά από σουτ του Σίμπσον, ο Κίνγκσλει βρέθηκε μόνος και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στη συνέχεια, η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα με σωστή αμυντική τακτική κατάφερε να κρατήσει το υπερ της σκορ μέχρι το ημίχρονο. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι είχαν ευκαιρίες με Ελουντού και Μαριάνοβιτς να διπλασιάσουν τα τέρματα τους και να πάνε στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ από το 0-1.

Με δέκα η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Σαλαμίνα είχε τις λύσεις. Στο 59ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Νταβόρ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Γκολ με Τεισέιρα

Η ΑΕΛ με δέκα ποδοσφαιριστές βρήκε τη λύση από εκτέλεση κόρνερ, με τον Τεισέιρα να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Χαμένο πέναλτι για την ανατροπή

Στο 76’ η ΑΕΛ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή, ωστόσο ο Κίσσας νίκησε τον Χουράδο και κράτησε το 1-1. Στο επόμενο δίλεπτο η Σαλαμίνα έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Κίνγκσλει και Ελουντού για να κάνει το 2-1.

Γκολ με Σίμπσον

Στο 85’ η Σαλαμίνα λυτρώθηκε με τον Σίμπσον να σκοράρει με πλασέ. Ο επιθετικός της Σαλαμίνας ήταν οριακά σε θέση οφσαιντ όταν δέχθηκε την πάσα.