Έκτο σερί και συνεχίζει ακάθεκτος!

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 0-2 τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής. Ζελάγια (44’) και Γκακμπέ (61’) οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο Απόλλωνας σιγά σιγά έδειξε να αναλαμβάνει τις επιθετικές πρωτοβουλίες όμως ο Ολυμπιακός πάντα ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Στο 13’ έχασαν την πρώτη τους καλή φάση οι φιλοξενούμενοι όμως ο Μπάιζα είπε ‘’όχι’’ στον Ζελάγια, απάντησε στο 17’ ο Αγιτέ από πλευράς Ολυμπιακού όμως το δυνατό σουτ του είχε την ίδια κατάληξη.

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού συνέχισαν να έχουν την εδαφική υπεροχή, απώλεσαν καλή φάση με τον Γιαννιώτα στο 26’ ενώ ο Ολυμπιακός έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Ντουβεντρού στο 32’ (στη θέση του πέρασε ο Ζαχαρίου).

Οι παίκτες του Αυγουστή από τα άκρα επιχειρούσαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους, οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή στην κόντρα με τον Αγιτέ στο 40’, όμως καλές στιγμές είχε και ο Απόλλωνας (όπως για παράδειγμα αυτή του Γκακμπέ στο 36’).

Το τέρμα ήρθε τελικά για τον Απόλλωνα στο 44’ καθώς σε ένα κομβικό χρονικό σημείο έγινε η συρτή κεφαλιά από τον Γιαννιώτα με τον Ζελάγια να κάνει την προβολή και να κερδίζει τον Μπάιζα. Το 0-1 ήταν γεγονός, καθώς ο Αργεντίνος φορ με παλικαρίσιο τρόπο σκόραρε και διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου στο Μακάρειο. Να σημειώσουμε πως στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζελάγια έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω και έτσι το 0-1 παρέμεινε. Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, όμως οι μαυροπράσινοι απείλησαν σε κάποιες στιγμές, δείγμα του πόσο ποιοτική ομάδα είναι ειδικά όταν βρει χώρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, αλλά με ευκαιρία καθώς ο Γκακμπέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε για την εστία του Ολυμπιακού. Ένας Ολυμπιακός που ήταν πιο δραστήριος σε σχέση με το πρώτο μισό, ενώ έχασε και καλή ευκαιρία με τον Κοφί (στο 57’), ο οποίος στο 52ο λεπτό πέρασε στο ματς και κατέγραψε την 1η του εμφάνιση με τα χρώματα των μαυροπρασίνων.

Και αφού δεν ήρθε εκεί η ισοφάριση έγινε το 0-2 στο 61’ με τον Γκακμπέ να βλέπει τη μπάλα στρωμένη μπροστά του απέναντι από τον Μπάιζα και να μη λαθεύει από κοντά για να κάνει το 0-2. Σημαντικό προβάδισμα για το συγκρότημα του Αυγουστή που είδε τον Κοφί στο 62’ να χάνει ευκαιρία με τον Μολ να του λέει ‘’όχι’’ και να διατηρεί τη διαφορά στα δύο γκολ.

Τα λεπτά κυλούσαν, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους και από την άλλη ο Ολυμπιακός έδειχνε διάθεση για να βρει το γκολ της μείωσης. Όμως αυτό δεν ερχόταν ενώ οι κυανόλευκοι της Λεμεσού ζητούσαν ένα τρίτο γκολ κατόπιν εντολών του Αυγουστή, ένα τρίτο γκολ που θα ‘’σκότωνε’’ για τα καλά την υπόθεση τρίποντο.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση και ο Απόλλωνας με το τελικό σφύριγμα πήρε το τρίποντο καθώς κέρδισε με 0-2 τον Ολυμπιακό μέσα στο Μακάρειο. Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού πήγαν στους 29 πόντους, στους 16 βαθμούς έμειναν οι γηπεδούχοι.

Για την επόμενη αγωνιστική (17η) ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Πάφο ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται τον Εθνικό Άχνας.

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Ροτζέιρο, Ακόστα, Οικονομίδης, Κα (Κοφί 52'), Βινίσιους (Αζουλάο 73'), Νάνι, Ντουβεντρού (Ζαχαρίου 31'), Αγιτέ

Απόλλων: Μολ, Πέδρο, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Βασιλείου, Περέιρα, Πίττας, Γιαννιώτας (Παπουλής 79'), Σαρντινέρο, Ζελάγια (Ηροδότου 90+5'), Γκακπέ (Ματέι 72').