Πιο ασθενής... πεθαίνεις!

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι ο ΑΠΟΕΛ! Το 0-1 από την Ανόρθωση την περασμένη Κυριακή διαδέχτηκε η εκτός έδρας λευκή ισοπαλία με τον Εθνικό Άχνας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα CYTA.

Με αναιμική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης οι πρωταθλητές συμπλήρωσαν πέντε διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια δίχως νίκη και απέτυχαν να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση, μειώνοντας απλά στο -1 την απόσταση από τον Απόλλωνα.

Ο Εθνικός είχε ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό και εκμεταλλευόμενος την έλλειψη αποτελεσματικότητας και καθαρού μυαλού του αντιπάλου έφτασε σ' ένα θετικό αποτέλεσμα που του δίνει αυτοπεποίθηση και ώθηση εν όψει της συνέχειας.

Το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε κουραστικό για τους… θεατές, καθώς ρυθμός και ποιότητα αγώνα κινήθηκαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Το ακυρωθέν τέρμα του Κονέ (5’, οφσάιντ), η εντός περιοχής πτώση του Ιωάννου (17’) και τα σουτ των Χαλένιους (30’) και Λαμπάν (42’) αποδείχθηκαν οι λιγοστές ενδιαφέρουσες φάσεις πριν την ανάπαυλα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο ΑΠΟΕΛ βρήκε αρκετές ευκαιρίες για γκολ (53’ Σόουζα, 57’ Εφραίμ και ντε Βινσέντι, 58’ Γιάκολις), αλλά μετά το 60’ έπαψε να είναι τόσο απειλητικός και, μολονότι έκλεισε τον Εθνικό στην περιοχή του, δεν κατόρθωσε να φτάσει στην επίτευξη τέρματος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΑΠΟΕΛ       0-0 (15.1)
Γήπεδο:
Δασάκι
Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου - Παύλος Γεωργίου, Χαράλαμπος Γεωργίου - Αναστάσης Αναστάση
Κίτρινες: Κυπριανού, Κονέ / Σόουζα, Μιχαΐλοβιτς
Αποβολή: Χριστοφή (95’, δεύτερη κίτρινη)
ΕΘΝΙΚΟΣ (4-3-3): Μπογκατίνοφ - Κυπριανού, Γκλομπάρ, Μαρκόσκι (77’ Φοινίρης), Χριστοφή - Λαμπάν - Χαραλάμπους (71’ Χουντόμπιακ), Μιγκελίτο - Ηλία, Κονέ (89’ Μαρκόφσκι) - Κοστόφσκι.
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Μπέλετς - Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου - Σόουζα (74’ Πάβλοβιτς), Μάτιτς - Γιάκολις (90’ Αλωνεύτης), ντε Βινσέντι, Εφραίμ (65’ Τάμαρι) - Χαλένιους.