Προβάδισμα πρόκρισης με Μπένσοπ!

Ο Απόλλων Λεμεσού κέρδισε με 1-0 τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο (22/1) σε ένα παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της φάσης των 16 του Κυπέλλου. Το γκολ ο Μπένσοπ στο 4', ο επαναληπτικός είναι ορισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη (29/1) στο ΓΣΠ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ καθώς στο 4ο λεπτό ο Μπένσοπ στο ντεμπούτο του σκόραρε για τον Απόλλωνα και έκανε το 1-0. Ο νεοφερμένος άσος των γηπεδούχων είδε τη μπάλα από τις κόντρες να στρώνεται μπροστά του και με εναέριο βολέ νίκησε τον Βάτερμαν μόλις στο 4ο λεπτό.

Το τέρμα βοήθησε τους κυανόλευκους της Λεμεσού να απελευθερωθούν στο γήπεδο, έλεγχαν τον ρυθμό και κρατούσαν τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ μακριά από την εστία του Μολ. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να θέλουν αλλά να μη μπορούν να φτιάξουν καλές ευκαιρίες και έτσι το 1-0 παρέμενε. Το ντέρμπι είχε καλό ρυθμό αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση ενώ είχαμε ‘’πατήσει’’ το πρώτο ημίωρο.

Και κάπου εκεί πήγαν οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας να ανεβάσουν στροφές και κυρίως από τα άκρα να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Κέρδισαν οι παίκτες του Ινγκεμπρίγκτσεν κάποια συνεχόμενα κόρνερ όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα καθώς η άμυνα των γηπεδούχων απομάκρυνε τον κίνδυνο σε κάθε περίπτωση στημένης φάσης. Ένα σουτ από τον Ντε Βινσέντι στο 35’ πέρασε έξω.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους μπορούμε να πούμε πως οι δύο μονομάχοι επιδόθηκαν σε ένα παιχνίδι αλληλοεξουδετέρωσης όμως στο 2ο λεπτό της τρίλεπτης καθυστέρησης είχαμε από μια καλή ευκαιρία για κάθε ομάδα.

Αρχικά ο Απόλλωνας είχε διπλή χαμένη φάση αφού ο Βάτερμαν είπε ‘’όχι’’ στο πλασέ του Περέιρα, ενώ στην επαναφορά ο Μπένσοπ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στην αμέσως επόμενη επίθεση για τον ΑΠΟΕΛ ο Βιντιγκάλ σούταρε όμως ο Μολ έδιωξε με δυσκολία. Έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ του συγκροτήματος του Σωφρόνη Αυγουστή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ καθώς έμεινε στα αποδυτήρια ο Βούρος και τη θέση του πήρε ο Ιωάννου.

Οι παίκτες του Ινγκεμπρίγκτσεν μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες όμως πότε ο Μολ και πότε η αστοχία τους δεν έφεραν κάποιο γκολ, το οποίο σε αυτές τις διπλές αναμετρήσεις είναι ιδιαίτερα σημαντικό, κυρίως εκτός έδρας.

Ο Απόλλωνας δεν ήταν τόσο επικίνδυνος επιθετικά όσο στο πρώτο μέρος, ενώ ο ΑΠΟΕΛ φαινόταν πιο δραστήριος μεσοεπιθετικά.

Τα λεπτά κυλούσαν, στην εξίσωση μπήκαν οι εσωτερικές και εξωτερικές αλλαγές από τους δύο πάγκους, με το 1-0 να παραμένει για τους γηπεδούχους. Η κατοχή εναλλασσόταν ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ενώ στο 70’ ο Βιντιγκάλ απέναντι από τον Μολ άργησε και το πλασέ του ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα ο κίπερ των γηπεδούχων να μαζέψει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τα τελικά στάδια του αγώνα βρήκαν τον ΑΠΟΕΛ να πιέζει για ένα γκολ, τον Απόλλωνα να αμύνεται αποτελεσματικά και να ψάχνει στην κόντρα ένα δεύτερο γκολ.

Παρά τη τρίλεπτη καθυστέρηση τίποτα δεν άλλαξε και έτσι το τελικό σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου βρήκε τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 1-0 τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας μετά και το γκολ του Μπένσοπ στο 4ο λεπτό του ντέρμπι. Μικρό προβάδισμα λοιπόν για τον Απόλλωνα, ενώ όλα θα κριθούν σε μια εβδομάδα, στις 29/1, στον επαναληπτικό που θα γίνει στο ΓΣΠ.