Συνεχίζουν ν' αγνούν τη νίκη, από ένα βαθμό!

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Πάφος και Ολυμπιακός μετά το 1-1 στο "Στέλιος Κυριακίδης" για τον μεταξύ τους αγώνα στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αγνόει τη νίκη από τις 16 Δεκεμβρίου ο Ολυμπιακός, από τις 6 του προηγούμενου μήνα η Πάφος. Αυτογκολ το γκολ για τον Ολυμπιακό, απάντησε η γηπεδούχος ομάδα με το γκολ του Καμπράλ στο 67'. Στους 17 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 14 η Πάφος.

Εικόνα αγώνα:

Ένα πολύ καλό ημίχρονο είχαμε στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τον αγώνα Πάφος-Ολυμπιακός για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ένα 45λεπτο όμως που έλειπε το γκολ. Με το 0-0 πήγαν στα αποδυτήρια Πάφος και Ολυμπιακός και από ένα δοκάρι για τις δύο ομάδες.

Η πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα ανήκε στην Πάφο, με τον Μάρκο Βελίδη το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού, να αποκρούει στο τετ α τετ με τον Βα, μετά από παρέμβαση και του Σαμπίνια.

Απάντησε ο Ολυμπιακός δύο λεπτά αργότερα με την Κεφαλιά του Σωτηρίου και μετά από σέντρα του Κίκο, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά έξω. Στο 12’ ήρθε και το δοκάρι του Ολυμπιακό με τον Κοφί, να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρούντκο, δοκάρι που είχε και η γηπεδούχος ομάδα με τον Καμπράλ στο 37’. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, ενώ να σημειώσουμε και ένα σουτ του Ράκελς στο 14’, δεν βρήκε όμως στόχο.

Με τον Ολυμπιακό ανεβασμένο άρχισε το β' ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάφο, Στο 48' οι "μαυροπράσινοι" είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη, με τους Κοφί και Αζουλάο να μην μπορούν από κοντινή απόσταση να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Οι ποδοσφαιριστές του Πάμπου Χριστοδούλου συνέχισαν το παιχνίδι τους με καλό ρυθμό και στο 54' ο Βίνίσιους έβγαλε πάσα από τα αριστερά, οι αμυντικοί της Πάφου έκανα το λάθος και ο Μπιλάλ με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Ότι δεν είχαν πετύχει πιο πάνω οι παίκτες του Ολυμπιακού, το πέτυχαν στο 55' με γκολ που στην τελική είχε και λίγο τύχη, αφού χρεώθηκε ως αυτογκόλ. Ο Μπιλάλ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο γόνατο του Μπεσάρα και κατέληξε στα δίχτυα του Ρούντκο.

Η Πάφος δεν πτοήθηκε από το 0-1 των φιλοξενουμένων, αντίθετα μάλιστα απάντησε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 67'. Ο Τόρες έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Καμπράλ και ο δεύτερος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βελίδη για το 1-1.

Στο 84' ο Ολυμπιακός με πολύ καλό σουτ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Αγιτέ, απέκρουσε ο Ρούντκο όμως με γροθιές.

Οι συνθέσεις

Πάφος: Ρούντκο, Αντωνίου, Γουίλιαμς, Σιρόκ, Λαφράνς, Μπεσάρα, Φιλιώτης, Βα, Φόλμπρεχτ (76' Πανός), Καμπράλ (82' Σάι), Ράκελς (60' Τόρες)

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Σαμπίνια, Σωτηρίου, Κίκο, Ψάλτης, Βινίσιους, Ενόχ (15′ Ακόστα), Κοφί (71' Αγιτέ), Μπιλάλ (83' Φαμπρίς), Ροτζέριο, Αζουλάο