Διπλό με πρωταγωνιστή τον… Βαλακάρι

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από το Δασάκι της Άχνας η Πάφος Fc. Η ομάδα του Τόσακ επικράτησε με 0-3 (Βαλακάρι 32-73 και Φιλιώτη 82’) και πέτυχε μια σπουδαία από όλες τις πλευρές νίκη. Καλύτερη η Πάφος πήρε μια δίκαιη νίκη η οποία τις επιτρέπει να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Μονόλογος της Πάφου…
Από την αρχή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Πάφος, ήταν κυρίαρχη μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Τόσακ ήθελε από την αρχή να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα με το οποίο θα έφερνε τον αγώνα στα μέτρα της.
Μόλις στο 1ο λεπτό η ομάδα της Πάφου έφτιαξε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον νέο απόκτημα της τον νεαρό άσος Βαλακάρι ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Μπογκατίνοφ διώχνει.
Προσπάθησε να απαντήσει ο Εθνικός Άχνας και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κονέ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ από καλή θέση, άστοχα όμως.

«Πέταξε» ο Μπογκατίνοφ
Στο 15ο λεπτό η Πάφος έχασε κλασική ευκαιρία με τον Λαφράνς. Ο αμυντικός της Πάφου και αρχηγός της ομάδας έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Μπογκατίνοφ όμως να του λέει ένα μεγάλο «όχι» και με εντυπωσιακή επέμβαση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Προβάδισμα με Βαλακάρι…
Στο 32ο λεπτό η Πάφος πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Βαλακάρι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπογκατίνοφ για το 0-1 της Πάφου.

Και δεύτερο ο Βαλακάρι
Στο 73ο λεπτό ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο επιθετικός της Πάφου Βαλακάρι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση μετά από μπαλιά που δέχθηκε στην μικρή περιοχή.

Στους σκόρερ και ο Φιλιώτης
Διαστάσεις θριάμβου πήρε η νίκη της Πάφου στο 83ο λεπτό όταν ο Φιλιώτης ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα σκόραρε από πολύ κοντά με πλασέ.

Ευστόχησε στο πέναλτι αλλά ακυρώθηκε

Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο εθνικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκουντόπιακ με τον Λαμπάν να αναλαμβάνει για την εκτέλεση του. Ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού ευστόχησε με τον διαιτητή όμως να ακυρώνει το γκολ αφού ο Λαμπάν έτρεξε προς την μπάλα, σταμάτησε και στη συνέχεια ολοκλήρωσε την προσπάθεια του.

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Μπάμπιτς (63’ Χαραλάμπους), Λαμπάν, Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Ι. Μαρκόφσκι, Κονέ (59’ Ηλία).

Πάφος: Ρούτκο, Σιρόκ, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Πανός (62’ Ράκελς), Αραγιούρι, Βαλακάρι (77’ Φιλιώτης), Φόλπρεχτ, Τόρες, Λελιούκιν.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής : Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστος Χρίστου
4ος Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Παρατηρητής Διαιτησίας : Γεωργίου Ανδρέας