Ο Μαέ του έκοψε τη φόρα!

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-0 στο ντέρμπι της Λεμεσού και σταμάτησε την αήττητη πορεία του Απόλλωνα. Τα δύο γκολ των γαλαζοκιτρίνων που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχε ο Μαέ με όμορφη ατομική προσπάθεια στο 67’ και με πέναλτι στο 85’.

Τα πρώτα λεπτά έδειξαν πως το ντέρμπι θα έχει καλό ρυθμό με τους δύο μονομάχους να παίζουν επιθετικά και να ψάχνουν το γκολ. Ήταν ένα ανοιχτό παιχνίδι με κλασσικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με το μοναδικό πράγμα που έλειπε να ήταν το γκολ.

Στο 14’ ήρθε η πρώτη πολύ καλή φάση για την ΑΕΛ όμως ο Χουράδο αστόχησε απέναντι από τον Μολ, ενώ στην αντεπίθεση ο Γιαννιώτας αστόχησε σε μια πιο ξεκάθαρη ευκαιρία για τέρμα καθώς είχε όλο τον χρόνο να πλασάρει στο τετ α τετ με τον Βοζίνια, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, είχε πάθος δύναμη και καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες αλλά το τέρμα δεν ερχότανε. Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ στο 25’ για χέρι του Σακέτι, η επαναληπτική προβολή έδειξε εκ πρώτης όψεως πως η μπάλα χτύπησε στο πλευρό του παίκτη του Απόλλωνα, που είχε πάντως το χέρι ανοιχτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χουράδο έχασε σπουδαία φάση καθώς απέναντι από τον Μολ έπιασε το δυνατό σουτ, εκπληκτική η απόκρουση του Ελβετού κίπερ αφού έδιωξε με τα πόδια. Να σημειωθεί πως στο 35’ ζήτησε πέναλτι η ομάδα του Αυγουστή για χέρι του Κυριάκου, με την επαναληπτική προβολή να μην βοηθά στο ξεκαθάρισμα της όλης κατάστασης.

Εναλλασσόμενη η υπεροχή, πάντα με καλό ρυθμό και δυνατές μονομαχίες οι δύο ομάδες πρόσφεραν καλό θέαμα σε όσους έβλεπαν τον αγώνα του Τσιρείου.

Η ΑΕΛ έβαζε πίεση από ψηλά, ο Απόλλωνας προτιμούσε τα άκρα για την επιθετική του ανάπτυξη και αυτό ήταν το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι το τέλος των πρώτων 45 λεπτών δεν είχαμε γκολ παρά το γεγονός πως ο αγωνιστικός ρυθμός θύμισε ένα πραγματικό ντέρμπι της Λεμεσού και έτσι το σφύριγμα της ανάπαυλας βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για τον Απόλλωνα καθώς έμεινε στα αποδυτήρια ο Γιαννιώτας και τη θέση του πήρε ο Περέιρα. Το σκηνικό ήταν το ίδιο στην επανάληψη παρά τα πρώτα μουδιασμένα λεπτά, οι δύο μονομάχοι είχαν τις δικές τους καλές στιγμές όμως η ΑΕΛ έδειχνε να θέλει λίγο περισσότερο το τέρμα.

Στο 54’ έχασαν διπλή μεγάλη ευκαιρία οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Μολ να λέει ‘’όχι’’ σε Χουράδο και Μαέ. Ο τελευταίος ήταν ο κυριότερος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της ΑΕΛ, με υποστηρικτές τους Χουράδο και Αγκάνοβιτς.

Οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν αυτό που έψαχναν στο 67’ καθώς ο Μαέ μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα, κράτησε τη μπάλα την έφερε στο δεξί και έστειλε τον Μολ στην άλλη γωνία για να κάνει το 1-0 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια. Νέα δεδομένα στο ντέρμπι, με τους κυανόλευκους πλέον να είναι πίσω στο σκορ και να ζητούν την ισοφάριση.

Τα λεπτά κυλούσαν, το συγκρότημα του Κέρκεζ προσπαθούσε να κάνει συντήρηση και να διαχειριστεί το υπέρ του 1-0, ενώ ο Απόλλωνας έδειχνε σημάδια αντίδρασης. Ο Βοζίνια στέρησε την ισοφάριση από τον Ματέι καθώς στο 73’ ο κίπερ της ΑΕΛ έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό του σουτ.

Με αυτά και με αυτά μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και όπως είναι λογικό κάπου στην εξίσωση μπήκε και ο παράγοντας κούραση. Ο ρυθμός έπεσε, ενώ οι δύο προπονητές ήταν συνεχώς όρθιοι και έδιναν τις δικές τους οδηγίες.

Πατήσαμε στο 84ο λεπτό όταν ο Νικολάου έδωσε πέναλτι για την ΑΕΛ σε πτώση του Μεντόγεβιτς στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον βοηθό να σηκώνει το σημαιάκι για οφσάιντ του Τόρες. Ο ρεφ πήρε πάνω του τη φάση και έδειξε την άσπρη βούλα, ο Μαέ στήθηκε απέναντι από τον Μολ και δεν λάθεψε σημειώνοντας το 2-0 με το δεύτερο του προσωπικό τέρμα στη βραδιά.

Το γκολ αυτό έδωσε μεγάλο προβάδισμα στο συγκρότημα του Κέρκεζ που κράτησε το 2-0 μέχρι το τέλος και έτσι πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον συμπολίτη Απόλλωνα. Να σημειώσουμε πως η τελευταία ήττα των κυανολεύκων ήταν και πάλι από την ΑΕΛ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και έτσι ο Μαέ έκοψε το αήττητο του Απόλλωνα.

Η ΑΕΛ πήγε στους 26 πόντους, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 32.