Ο Βαρέλα «ανέτρεψε» την ΑΕΚ!

Μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ το Παραλίμνι κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της ΑΕΚ στο «Τάσος Μάρκου» και να «σκαρφαλώσει» στη δέκατη θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τον Εθνικό Άχνας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «βυσσινί», οι οποίοι και στον πρώτο γύρο είχαν φτάσει κοντά στη νίκη επί των Λαρνακέων (4-4), αναδείχθηκε ο Νίκο Βαρέλα που σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του «ακυρώνοντας» το γκολ του Ναράνχο που είχε δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Φουριόζα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ της, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ και τελικά άνοιξε το σκορ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Χέφελ και ψύχραιμο πλασέ του πρωτοεμφανιζόμενου Ναράνχο (18’).

Μετά το 25ο λεπτό οι «βυσσινί» ισορρόπησαν το παιχνίδι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 38’, όταν ο Βαρέλα αξιοποίησε σέντρα του Ριέρα και νίκησε τον Ραμίρεθ από κοντινή απόσταση. Στο 42’ και στο 45’ ο Ναράνχο απέτυχε από κοντινή απόσταση να νικήσει τον Κλέιμαν.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα, το οποίο τελικά ήλθε στο 90’ από σέντρα του νεοεισελθόντος Σαντίκ και κεφαλιά του Βαρέλα. Οι Λαρνακείς μ’ εξαίρεση ένα σουτ του Κίβενι (88’) δεν εμφανίστηκαν απειλητικοί και γνώρισαν την ήττα που τους ρίχνει στην έκτη θέση.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΑΕΚ          2-1 (03.02)
Γήπεδο:
Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 38’, 90’ Βαρέλα / 18’ Ναράνχο
Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους - Μάριος Δημητριάδης, Χαράλαμπος Γεωργίου - Αναστάσης Αναστάση
Κίτρινες: Ριέρα, Βαλλιάνος / Τάντι, Χέφελ, Φερνάντεθ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-3-3): Κλέιμαν - Aμπαρτζουμιάν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Βαλλιάνος - Ριέρα, Σπόλιαριτς - Ουντόζι - Βαρέλα (95' Μουλαζίμης), Θεοδώρου (93’ Αγκίρι) - Ρουσιάς (70’ Σαντίκ).
ΑΕΚ (3-4-2-1): Ραμίρεθ - Τάντι, Γκονθάλεθ, Πλάνας - Φερνάντεθ, Τρουγιόλς, Σάστρε, Ιωάννου (82’ Κίβενι) - Χέφελ (61’ Ακοράν), Τέτε - Ναράνχο.