Η ΕΝΠ "ξέρανε" τον Απόλλωνα

Τεράστιο διπλό για την ΕΝΠ. Η ομάδα του Παραλιμνίου έκοψε το… βήχα του Απόλλωνα και του στέρησε μια τεράστια ευκαιρία για να μειώσει τη διαφορά από τους προπορευόμενους. Οι κυανόλευκοι σε μια αγωνιστική που έχασαν Ανόρθωση, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ, έχασαν με 0-1 από την ΕΝΠ και παρέμειναν στην 4η θέση με 32 βαθμούς, ενώ η ΕΝΠ πήγε στους 18 βαθμούς.

Το παιχνίδι
Επιθετικά, με σκοπό το γρήγορο τέρμα, μπήκε στον αγώνα ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού έλεγχε το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του 45λεπτου, κέρδισε πάρα πολλά κόρνερ, όμως, ευκαιρίες ελάχιστες. Γι’ αυτό ρόλο έπαιξε η πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά της ΕΝΠ, η οποία δεν επέτρεψε στους παίχτες του Σωφρόνη Αυγουστή να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Κλέιμαν.

Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι είχαν πέναλτι σε ανατροπή του Θεοδώρου από τον Χάμπο, το οποίο δεν έδωσε ο Τιμόθεος Χριστοφή, ενώ στο 27’ ο Βαρέλα με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Μολ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Οι κυανόλευκοι προς το τέλος ανέβασαν και πάλι ρυθμούς και στο 43’ έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Πέδρο έδωσε έτοιμο τέρμα στον Παπουλή, ο οποίος έκανε κάκιστη εκτίμηση και σούταρε εκτός της ανυπεράσπιστης εστίας του Ισραηλινού τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι δυνατά. Ήθελε το γκολ για να απελευθερωθεί από το άγχος και την πίεση. Πίεσε περισσότερο, δημιούργησε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα εκείνη στο 58ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ, ο Ενσούε και ακολούθως ο Μπένσοπ δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Την ώρα που οι κυανόλευκοι ασκούσαν πίεση, η ΕΝΠ κόντρα στη ροή του αγώνα σκόραρε. Στο 72ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Βαρέλα με ξερό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πάγωσε περισσότερο το Τσίρειο.
Οι παίχτες του Αυγουστή, προσπάθησαν στα εναπομείναντα λεπτά να σώσουν τουλάχιστον το βαθμό, δεν τα κατάφεραν και απώλεσαν τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.