Το παιχνίδι κρίθηκε μέσα σ' ένα λεπτό στο "Τάσος Μάρκου"

Δύο γκολ και ένα χαμένο πέναλτι είχαμε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο «Τάσος Μάρκου» στο παιχνίδι ΕΝΠ-Πάφος για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αμφότερες οι δύο ομάδες προέρχονται από μεγάλες νίκες, όμως σήμερα ΕΝΠ και Πάφος έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, το 1-1 όμως σαφώς και δεν είναι καταστροφικό αποτέλεσμα.

Τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο στο 20’ και στο 21’. Η Ένωση άνοιξε το σκορ με πλασέ του Θεοδώρου, όμως δεν άντεξε στο προβάδισμα και στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχθηκε την ισοφάριση. Η Πάφος απάντησε άμεσα με τον Μπεριγκό ο οποίος με πλασέ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1. Ο Μπεριγκό που στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πήγε για εκτέλεση πέναλτι στο οποίο είχε κερδίσει η Πάφος, ο Κλέιμαν όμως του είπε όχι.

Ο ρυθμός του β' μέρους ήταν αρκετά αργός, οι δύο ομάδες δυσκολεύοταν αρκετά στο να φτάσουν στην αντίπαλη εστία και αυτό φαίνεται και από το στατιστικό, αφού είχαμε μόλις δύο τελικές, για την Ένωση στο 80' και για την Πάφο στο 90+2'. Οι βυσιννί είχαν μεγάλη ευκαιρία με σουτ από τον Μπαρμπόσα μέσα από την περιοχή η μπάλα όμως πέρασε έξω. Η τελική της Πάφου σημειώθηκε στο 90+2' μέσα από σουτ από τον Μπεριγκό από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σε κόρνερ

Με την εξέλιξη του αγώνα το 1-1 θα πρέπει να αφήνει ικανοποιημένες τις δύο ομάδες.

Οι συνθέσεις

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σπολιάριτς, Ριέρα, Αγκίρι (66′ Κοσμά), Θεοδώρου, Βαρέλα, Ρουσιάς (60′ Σαντίκ)

Πάφος FC: Ρούτκο, Αντωνίου, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Μπεσάρα (80′ Αγκούλο), Βαλακάρι, Βα, Φόλπρεχτ (61′ Πανός), Ράκελς (61′ Νέμετς)