Ματσάρα και βάφτηκε μπλε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι!

Η Ανόρθωση πήρε μια μεγάλη νίκη με σκορ 3-2 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε δύο φορές η Κυρία, ισοφάρισε ισάριθμες φορές η ομάδα του Πουρσαϊτίδη ενώ ο Ντούρις στο 81' με κεφαλιά έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μαζεμένα γκολ καθώς στο 7’ ο Σελίν έκανε το 1-0 για την Ανόρθωση με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, όμως πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε με τον Κίνγκσλεϊ στο 8ο λεπτό.

Το Βαρωσιώτικο ντέρμπι είχε αρχίσει με τους καλύτερους οιωνούς, δύο γκολ και καλός ρυθμός με την Ανόρθωση να είχε επιβάλει τον ρυθμό της και κυρίως από τα άκρα να προσπαθεί να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τακτικά έπαιρναν δέκα, ανασταλτικά ήταν καλοί και περίμεναν τις δικές τους φάσεις.

Οι παίκτες του Τιμούρ όσο περνούσαν τα λεπτά ασκούσαν πιο μεγάλη πίεση προς την εστία του Κίσσα και έχαναν μαζεμένες καλές ευκαιρίες.

Το 2-1 ήρθε από τον Γκαλίτσιο στο 20’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ πιο ψηλά από όλους πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και στον Ροντρίγκεζ και κατέληξε στα δίχτυα της Νέας Σαλαμίνας.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, Νταουσβίλι – Καλτσάς – Οκριασβίλι έχασαν σημαντικές στιγμές για ένα τρίτο γκολ αλλά λίγο ο Κίσσας και λίγο η αστοχία κρατούσαν τον δείκτη του σκορ στο 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα προς τα τέλη του πρώτου μέρους ισορρόπησε, κράτησε μπάλα και προσπάθησε από αριστερά με τον Κορέια να βρει το 2-2, κάτι που ήρθε στο 44’ μετά από μια φοβερή κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ. Οι φιλοξενούμενοι στο 45+1’ έχασαν καλή στιγμή με τον Ελουντού, του οποίου το σουτ κόντραρε σε πόδια αμυντικών και κάπου εκεί τελείωσαν τα πρώτα 45’.

Ένα πρώτο μέρος με καλό ρυθμό, 4 γκολ, φάσεις και σίγουρα έδειξε πόση ποιότητα έχουν οι δύο Αμμοχωστιανές ομάδες. Σε αυτό το πρώτο μισό του αγώνα, η Ανόρθωση προσπάθησε κυρίως με τον Οκριασβίλι να γίνει επιθετική, ενώ στον αντίποδα η Νέα Σαλαμίνα χάρης στο επιθετικό χάρισμα του ‘’Κινγκ’’ ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 2-2 πριν τη λήξη του Α’ Ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για την Ανόρθωση καθώς έμεινε στα αποδυτήρια ο Κατσαράβα και τη θέση του πήρε ο Χριστοφή. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, γυρόφερναν τη μπάλα έξω από την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας όμως δεν μπορούσαν να βρουν κάποιες ουσιαστικές ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ.

Οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη έδωσαν χώρο και επιχείρησαν να φύγουν στην κόντρα όμως δεν το έπραττα με επιτυχία το δεύτερο κομμάτι, εντούτοις μεσοαμυντικά έπαιρναν άριστα. Το 2-2 παρέμενε και το ρολόι είχε σημαδέψει το 70ο λεπτό. Ο ρυθμός είχε πέσει, δεν βλέπαμε με την ίδια συχνότητα καλές φάσεις και κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση και ο παράγοντας κούραση και ο παράγοντας εξωτερικές αλλαγές.

Ο Κετσπάγια έβαλε στο ματς Ντούρις και Ανανίτζε, τα έδωσε όλα για όλα και δικαιώθηκε καθώς σε μια ανύποπτη φάση στο 81’ μετά από μπαλιά του Χριστοφή ο Ντούρις με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κίσσα για το 3-2. Ξέφρενα τα πανηγύρια από τους γηπεδούχους που ήθελαν αυτή τη φορά να κρατήσουν το προβάδισμα.

Η Νέα Σαλαμίνα αμέσως προχώρησε σε αλλαγή, ο Πουρσαϊτίδης έβαλε τον Σίμπσον αντί του Σιαθά και στο 86’ ο Κορέια λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όμως ο Λόρια έδιωξε με δυσκολία. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, δεν είχαν άλλωστε και άλλα περιθώρια ενώ η Ανόρθωση ήταν επικίνδυνη στην κόντρα. Ο Κίσσας είπε ‘’όχι’’ στον Ράγιος σε μια μεγάλη φάση στο 87’ και κράτησε το 3-2.

Μέχρι το τέλος και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Πουρσαϊτίδη στη τρίλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι και με το τελικό σφύριγμα του Κυριάκου Χριστοδούλου η Ανόρθωση πανηγύρισε μια μεγάλη και συνάμα δύσκολη νίκη με σκορ 3-2. Ισοφαρίστηκε δύο φορές, αλλά στο τέλος το γκολ του Ντούρις έδωσε το τρίποντο στην Κυρία. Σωτήρια επέμβαση του Λόρια στο 90+2' καθώς ο κίπερ των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ελουντού.

Η Ανόρθωση με τη νίκη της αυτή πήγε στους 43 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας εκτός έδρας, ενώ η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 24 και την ερχόμενη αγωνιστική θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (77' Ανανίτζε), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Ράγιος, Καλτσάς (72' Ντούρις), Οκριασβίλι, Κατσιαράβα (46' Χριστοφή)

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κορέια, Μπαραβίκας, Ρέινολντς (75' Κωστή), Σιαθάς (82' Σίμπσον), Φουστάρ (22' Χριστοφόρου), Ροντρίγκεζ, Λαμπότ, Μαριάνοβιτς, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

Κίτρινες: Γκαλίτσιος / -