Σημαντικό τρίποντο, πριν τα ντέρμπι και στο -1 από την κορυφή!

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια, με τους "πράσινους" να κερδίζουν 3-0 την Ένωση στο ΓΣΠ, πριν τα ντέρμπι που ακολουθούν και πριν το 'αιώνιο' με τον ΑΠΟΕΛ. Ντάρμπισαιαρ, Κούσουλος και Λοίζου οι σκόρερ για την ομάδα του Μπεργκ. Ξεχωρίζει το φοβερό τρίτο γκολ από τον 16χρονο Λοίζου. Στους 42 βαθμούς η Ομόνοια και στο -1 από την κορυφή εκεί όπου βρίσκεται η Ανόρθωση. Μπορεί το δεύτερο γκολ ν' άργησε να έρθει, όμως όταν αυτό ήρθε στο 82' το "τριφύλλι" πήρε τα πάνω του για να κλειδώσει με εντυπωσιακό τρόπο το τρίποντο πριν τον ΑΠΟΕΛ.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Επιθετικός μονόλογος για τους πράσινους στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΓΣΠ με αντίπαλο την Ένωση. Ο Χένινγκ Μπεργκ που παράταξε την ίδια ακριβώς εντεκάδα με αυτήν του Τσιρείου στο ματς με την ΑΕΛ, είδε την ομάδα του να βρίσκεται από νωρίς μπροστά στο σκορ με τον Ματ Ντάρμπισαιαρ στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης, ένα γκολ που ήρθε μετά από όμορφη συνεργασία των Μποτεάκ και Ακιντόλα. Αρκετά γρήγορος και δραστήριος ο Νιγηριανός στο πρώτο μέρος που είχε και δοκάρι στο 26’ του αγώνα.

Η Ομόνοια προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ, είχε ξεκάθαρες ευκαιρίες για να το πετύχει και να εδραιώσει το προβάδισμα της όμως δεν το πέτυχε. Μποτεάκ και Ακιντόλα οι ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν, ενώ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Τιάγκο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κλέιμαν όμως η προσπάθεια του ήταν άστοχη.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε πολύ καλύτερα από το πρώτο, η ΕΝΠ προσπάθησε να μπει νωρίς στο παιχνίδι και στο 56’ της αναμέτρησης με τον Ουντόζι έγινε επικίνδυνη, όμως ο Παντίλιμον σταμάτησε την επιθετική προσπάθεια των «βυσσινί». Ο γρήγορος Ακιντόλα δοκίμασέ το αριστερό του πόδι σ’ ένα μακρινό σουτ, αν και η σκέψη ήταν καλή, εντούτοις το σουτ ήταν άστοχο στο 66’ του αγώνα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το 70’, ένα σκορ αρκετά εύθραυστο.

Στο 82' της αναμέτρησης ο Ιωάννης Κούσουλος πέτυχε το 2-0 για την Ομόνοια, γκολ που ήταν το πρώτο του στο πρωτάθλημα. Το γκολ σημειώθηκε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά της, ο Κύπριος διεθνής την έστειλε στα δίχτυα για να ζευγαρώσει και να κλειδώσει συνάμα τη νίκη για τους 'πράσινους'.

Εκεί που ο πάγκος της Ομόνοιας πίστευε ότι η αναμέτρηση θα ολοκληρωνόταν στο 2-0, ήρθε ο Λοίζου στο 90', έκανε μία υπέροχη ενέργεια και σκόραρε το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα της Ομόνοιας με σουτ με το αριστερό. Εξαιρετικό γκολ από τον 16χρονο, γκολ που ξεσήκωσε τον κόσμο αποθεώνοντας τον γι' αυτή του την ενέργεια.

Οι συνθέσεις:

Ομόνοια: Παντιλίμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Μαυρίας, Κούσουλος, Γκόμες, Τιάγκο, Ακιντόλα (83’ Λοίζου), Μποτεάκ (90' Χαραλάμπους), Ντάρμπισαϊαρ (Κακουλής)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μουλαζίμης, Σταρόκιν, Ριέρα, Σπόλιαριτς, Ουντόζι (74’ Κολοκούδιας), Θεοδώρου, Αγκίρι (46′ Κοσμά), Ρουσιάς (46′ Σαντίκ)