Με τεσσάρα στην εξάδα η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ κέρδισε με 4-1 τον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο για την 22η αγωνιστική και εξασφάλισε την 6η θέση. Από δύο γκολ οι Μάιντεβατς (11', 48') και Μαέ (42', 62'), μείωσε στο 90+1' για τον Εθνικό ο Μάριος Ηλία.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι ήταν αναγνωριστικά, με την ΑΕΛ όμως δειλά δειλά μετά το πρώτο 5λεπτο να αναλαμβάνει την επιθετική πρωτοβουλία. Οι γηπεδούχοι όποτε έχαναν την κατοχή πίεζαν ψηλά τον Εθνικό και το 1-0 για την ΑΕΛ ήρθε στην πρώτη της ουσιαστικά καλή φάση, στο 11ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα έγινε η βαθιά μπαλιά από τον Τεϊσέιρα στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων, ο Μάιντεβατς κατέβασε υποδειγματικά τη μπάλα και πλάσαρε με ευστοχία τον εξελθόντα Μπογκατίνοφ.

Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα από τον Κέρκεζ γιατί όλοι ήθελαν πολύ αυτό το γρήγορο τέρμα.

Η ΑΕΛ συνέχισε να βάζει πίεση από ψηλά, ο Εθνικός εκτός από κάποια μικρά διαστήματα στα οποία κυκλοφορούσε τη μπάλα δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια καλή φάση και το 1-0 παρέμενε.

Ο ρυθμός είχε πέσει στο παιχνίδι και σε ανύποπτο χρόνο μετά από όμορφη συνεργασία των Μιγκελίτο – Ηλία, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Βοζίνια του είπε ‘’όχι’’. Οι δύο ομάδες έδειχναν επιθετική διάθεση, όσοι ήταν στο Τσίρειο παρακολουθούσαν ένα ανοιχτό ματς χωρίς όμως τις πολλές ευκαιρίες.

Και ενώ όλα έδειχναν πως η ισορροπημένη εικόνα του αγώνα που βλέπαμε θα οδηγούσε τους δύο μονομάχους με το 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ήρθε μέσα από ένα κόρνερ ο Μαέ (στο 42’) να πιάσει τη δυνατή κεφαλιά και να δώσει αέρα δύο γκολ στην ΑΕΛ.

Γκολ σε καίριο χρονικό σημείο για το συγκρότημα του Κέρκεζ που μετά το τέλος των πρώτων 45’ είχε 5 τελικές, 54% κατοχή και δύο γκολ. Από την άλλη ο Εθνικός προσπάθησε να βρει φάσεις αλλά οι περισσότερες του προσπάθειες ήταν ημιτελείς, ενώ η 1 του τελική ήταν αυτή του 28’ με τον Μάριο Ηλία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές αλλά με γκολ. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0 με τον Μάιντεβατς να στρώνει τη μπάλα πολύ όμορφα μπροστά του και απέναντι από τον Μπογκατίνοφ να μην αστοχεί και να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό τέρμα στον αγώνα.

Αμέσως ο Κλάφουριτς έριξε στο παιχνίδι τον Κονέ και ο Εθνικός έχασε δύο μαζεμένες καλές στιγμές (53’ και 55’) όμως το γκολ της μείωσης δεν είχε έρθει.

Το ρολόι σημάδεψε 60 λεπτά αγώνα και η ΑΕΛ σε μια φάση στο ίδιο λεπτό είχε κερδίσει πέναλτι για τράβηγμα του Κορέα πάνω στον Τόρες. Η φάση αυτή έφερε την κίτρινη κάρτα για τον αμυντικό του Εθνικού αλλά και το 4-0 για την ΑΕΛ μιας και ο Μαέ από τα 11 βήματα δεν αστόχησε, νικώντας τον Μπογκατίνοφ.

Οι γηπεδούχοι είχαν δώσει και διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη επιτυχία τους και από τα αρχικά στάδια της επανάληψης κλείδωσαν την παρουσία τους στο πρώτο γκρουπ.

Τα λεπτά κυλούσαν και όλα είχαν κριθεί, με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε φάσεις και τα πάντα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Έγιναν κάποιες αλλαγές από τους δύο πάγκους με τους Κέρκεζ και Κλάφουριτς να δοκιμάζουν πράγματα και να δίνουν χρόνο και σε άλλους παίκτες.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα του Ούγγρου διαιτητή το μόνο που άλλαξε ήταν το γκολ του Μάριου Ηλία στο 90+1’, και έτσι η ΑΕΛ πήρε μια άνετη νίκη με 4-1 και κατέκτησε την 6η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που στέλνει το συγκρότημα του Κέρκεζ στο πρώτο γκρουπ με 31 πόντους. Ο Εθνικός παρέμεινε στους 20 πόντους και στην 10η θέση εν αναμονή και των άλλων αγώνων.

Αμφότερες και οι δύο ομάδες περιμένουν όλα τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής για να ξέρουν το πρόγραμμά τους στα μπαράζ.