Με το δεξί στη νέα εποχή! (pics)

Με το δεξί μπήκε η Ομόνοια στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματς για τη σεζόν 2018-19, κερδίζοντας 1-0 την Αλκή Ορόκλινης στο ΓΣΠ. Το γκολ της αναμέτρησης έκρινε ο Πρτσε από το 43' του αγώνα, γκολ που ήρθε από στημένη φάση με καρφωτή κεφαλιά από τον ίδιο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ. Ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός χάρισε στην ομάδα του με αυτή τη "χρυσή" κεφαλιά το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Το στενό 1-0 έδειξε ότι οι δύο ομάδες δεν ήταν στον απόλυτο βαθμό ετοιμότητας και είναι απόλυτα λογικό, αφου ήταν το πρώτο μόλις επίσημο τους παιχνίδι.

Άτυχος ο Χριστοφή

Εικόνα αγώνα:
Με τους καλύτερους οιωνούς ολοκλήρωσε η Ομόνοια το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ, στον αγώνα της πρεμιέρας με αντίπαλο την Αλκή αφού λίγο πριν τη λήξη του, ο Πρτσε με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ, άνοιξε το σκορ στο 43'.

Η Ομόνοια επιβεβαίωσε την καλή της παρουσία και την υπεροχή που είχε από τα πρώτα στάδια του αγώνα, αφού από την αρχή έδειξε ότι είναι το αφεντικό στο πρώτο 45λεπτό, με τον Ούρκο Πάρντο να είναι συνεχώς σε ένταση, από τις συνεχόμενες φάσεις των "πρασίνων". Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο τέταρτο λεπτό  από την κεφαλιά του Ραμίρεθ, η μπάλα όμως πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο, ενώ ο Ντάρμπισάιαρ συμπλήρωσε το 5λεπτο με κοντινό πλασέ. Ο αρχηγός της Ομόνοιας συμπλήρωσε την τριάδα ευκαιριών με το σουτ του Χριστοφή να περνάει μόλις έξω.

Στο 18' το περσινό κανόνι σκοραρίσματος της Ομόνοιας Ματ Ντάρμπισαιαρ, διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όμως δεν δόθηκε η παράβαση αφού ο διαιτητής του αγώνα έκρινε ότι το σπρώξιμο του Φλόρες δεν ήταν σκόπιμο. Στο 21' καταγράφηκε άλλη μία ευκαιρία για τη γηπεδούχο ομάδα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Αλκής. Ο Χριστοφή που στάθηκε άτυχος αφού λόγω τραυματισμού, έδωσε τη θέση του στον Ζίβετς στο 29' του αγώνα και το περιβραχιόνιο στον Ντάρμπισάιαρ.

Στο 32' είχαμε την πρώτη τελική της Αλκής με το μακρινό σουτ του Τραϊτσέφσκι, με τον Μεχίας να μαζεύει με διπλή προσπάθεια. Οι δύο τελευταίες ευκαιρίες του 45λεπτου ανήκαν στην Ομόνοια με το σουτ του Ζίβετς στο 39' και το γκολ από τον Πρτσε στο 43'.

Σε δύο φάσεις του β' μέρους πρωταγωνιστής για την Ομόνοια ήταν ο νεαρός Κρις Μόντες, με τον Ισπανό επιτελικό μέσο αρχικά στο 53' να κάνει το σουτ μετά από μπαλιά του Γκόμεθ και τον Πάρντο να μαζεύει σταθερά, ενώ πέντε λεπτά αργότερ η κεφαλιά του ίδιου παίκτης πέρασε μόλις έξω, πλησιάζοντας στο 2-0.

Σε αρκετά χαμηλούς ρυθμούς κινήθηκε το δεύτερο ημίχρονο στο ΓΣΠ, αφού από το 46' μέχρι το 75' δεν είδαμε κάτι ιδίαιτερο από τις δύο ομάδες. Η "Αθάνατη" έπρεπε να βρει τα ψυχικά αποθέματα για να ισοφαρίσει και η Ομόνοια το δεύτερο γκολ που θα "σκότωνε" το παιχνίδι. Μέχρι το 82' όπου είχαμε νέα προσπάθεια από τον Μόντες, δεν σημειώθηκε κάτι ιδιαίτερο, με τους "πράσινους" να συνεχίζουν να έχουν το προβάδισμα της αναμέτρησης.

Στο 90' του αγώνα είδαμε μία καλή συνεργασία, με τον Εντρένα να είναι ο τελικός αποδέκτης, στη συνέχεια όμως έκανε κακό σουτ από το ύψος της επανορθωτικής, ενώ μπορούσε να τελειώσει διαφορετικά τη φάση αυτή.

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Πρτσε, Τζαϊλσον (58' Κούσουλος), Λόπεζ, Γκόμεθ, Σοάρες, Μόντες, Ραμίρεθ (72' Εντρένα), Χριστοφή (29’ Ζίβετς), Ντάρμπισαϊρ

Αλκή: Πάρντο, Θεοχάρους, Σταύρου, Κατάτσια, Μαλρόν (78' Ελ Χεντί), Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (63' Σπόλιαριτς), Κυπριανού (46’ Χαραλάμπους), Λοιζίδης, Φλόρες, Σταρόκιν