Ο Μερκής αναδεικνύει το σοβαρό πρόβλημα του ΑΠΟΕΛ

Ένα ακόμη στοιχείο που επιβεβαιώνει το σοβαρό επιθετικό πρόβλημα του ΑΠΟΕΛ και που αξίζει ιδιαίτερης αναφοράς, είναι ότι στην πρώτη θέση των σκόρερ της ομάδας είναι ο Γιώργος Μερκής. Ο Κύπριος κεντρικός αμυντικός πέτυχε έξι γκολ, όσα και ο Χαλένιους, σε σύνολο 23 αγώνων!

Ο Μερκής πέτυχε το τελευταίο του τέρμα στο νικηφόρο παιχνίδι με τη Δόξα στα τέλη Ιανουαρίου (3-0), όμως, κανένας συμπαίχτης του δεν κατάφερε να τον ξεπεράσει στο σχετικό πίνακα. Ο Χαλένιους απλά τον ισοφάρισε με το τέρμα που πέτυχε κόντρα στον Απόλλωνα, στα μέσα Φεβρουαρίου.

Ο άλλος καθαρόαιμος επιθετικός του ΑΠΟΕΛ, Αντρίγια Πάβλοβιτς, αγνοείται εδώ και πολύ καιρό. Ο Σέρβος, ο οποίος ξεκίνησε ιδανικά με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα και με τη Σούτιεσκα έγραψε το όνομα του στην ιστορία του Συλλόγου, ως ο πρώτος ξένος που πέτυχε χατ τρικ στην Ευρώπη, παραμένει στα ρηχά. Πέτυχε πέντε γκολ, τα δυο με την ΕΝΠ στο πρώτο παιχνίδι του 2020. Ήταν και τα τελευταια του, αφού στα επόμενους 11 αγώνες έμεινε άσφαιρος.

Όσον αφορά στους άλλους δυο επιθετικούς που έπαιξαν τη φετινή περίοδο στον ΑΠΟΕΛ, προκαλούν κατάθλιψη. Ο Μπέζιακ σε 116 λεπτά δεν σκόραρε και ο Σιγκούρνταρσον, ο οποίος αποκτήθηκε τον Ιανουάριο, αποχώρησε για επέμβαση χωρίς να αγωνιστεί στο πρωτάθλημα!

Τα πιο πάνω αποδεικνύουν το σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και εξηγούν σε μεγάλο βαθμό το λόγο που ο ΑΠΟΕΛ δεν σκόραρε στα εννέα από τα 23 παιχνίδια!