Ο Ανγκούλο της στέρησε βαθμούς! (pics)

Πρώτες απώλειες για την Ανόρθωση στο πρωτάθλημα της φετινής περιόδου. Η δεύτερη της έξοδος δεν συνοδεύτηκε με νίκη όπως την πρώτη αγωνιστική με την "Κυρία" να φεύγει με το βαθμό από το "Στέλιος Κυριακίδης" μετά το 1-1 με την Πάφο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ρούμπεν Ράγιος το γκολ της Ανόρθωσης στο 21' του αγώνα, από τον Ανγκούλο ήρθε η ισοφάριση στο 82' παίκτης που μπήκε αλλαγή στη θέση του Κουλς.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με μοιρασμένη κατοχή της μπάλας αλλά μ' ένα γκολ για την Ανόρθωση τελείωσε το πρώτο μέρος του αγώνα στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης" στον αγώνα Πάφος-Ανόρθωση για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την πρώτη... φετινή παράσταση της γηπεδούχου ομάδας.

Η Πάφος που μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί καλά-καλά το πρώτο λεπτό βρήκε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Μπεριγκό από πλάγια θέση να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και την Ανόρθωση ν' απαντά με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με το σουτ του Πράνιτς, πέρασε όμως δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ. Ο Μολ που πήρε φανέλα βασικού αφού ο Γιαν Κόπριβετς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και όπως όλα δείχνουν είναι σοβαρός, αφού ενδέχεται να μείνει εκτός δράσης για αρκετό διάστημα.

Στο 19' η Πάφος βγήκε μπροστά μετά από λάθος στην άμυνα από τον Ντουγκλάο, ο Κουλς έδωσε στο Σιρόκ με τον δεύτερο να κάνει το σουτ, η μπάλα όμως δεν είχε την κατάληξη την οποία θα ήθελε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε και το γκολ για την Ανόρθωση με τον Ράγιος. Αρχικά ο Μικελτάντζε έκανε το σουτ, η μπάλα κόντρα με τον Μολ να κάνει ασταθή απόκρουση και στην επαναφορά της μπάλας ο Ράγιος να σκοράρει για το 0-1.

Μία σέντρα-σουτ από τον Εγγλέζου στο πρώτο ημίωρο δεν ήταν αρκετή για να έρθει ένα δεύτερο γκολ. Με την πάροδο του χρόνου είδαμε ότι το γκολ του Ράγιος άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι, με την Πάφο να μένει αρκετά πίσω. Στο 44' ωστόσο ο Γιαννούλης μπήκε περιοχή, ο Ντουγκλαό όμως έδιωξε προτού γίνει επικίνδυνος ο Μπεριγκό. Με το κλείσιμο του ημιχρόνου κρατάμε τη φιλόδοξη προσπάθεια του Ντούρις στις καθυστερήσεις στο να κρεμάσει από τα 30 μέτρα τον Μολ, όμως ο τερματοφύλακας της Πάφου με εξαιρετικά αντανακλαστικά έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα άρχισε το β' μέρος του Πάφος-Ανόρθωση. Ο Ιγκεμπόρ ήταν ο πρώτος που έκανε την τελική της ομάδας της Αμμοχώστου, ένα σουτ στην κίνηση το οποίο ήταν πολύ αδύναμο, χωρίς ν' ανησυχήσει τον Μολ. Στο 53' ο Πράνιτς σημάδεψε τον Ράγιο στο ύψος της μεγάλης περιοχής ωστόσο το τελείωμά του δεν ήταν και το καλύτερο.

Στο 54' είδαμε για πρώτη φορά τον Βάργκιτς να αποκρούει στο παιχνίδι και ήταν στο μακρινό σουτ του Χολτ και στο 66' ο Κροάτης τερματοφύλακας να βγαίνει κερδισμένος στο τετ-α-τετ με τον Μπεριγκό.

Στο τελευταίο 20αλεπτο η Πάφος έβαλε πίεση αφού ήθελε να φτάσει στην ισοφάριση κυρίως μέσα από στημένα με τον Ρόνι Λέβι να κάνει συνεχώς συστάσεις στους ποδοσφαιριστές κάτω από έντονο ύφος.

Στο 77’ κρατάμε το πλασέ από τον Βίκτορ από το σημείο του πέναλτι με τον Μολ να αποκρούει με δυσκολία και τον Μπαγκάρντ να δίνει βοήθεια, ενώ πριν συμπληρωθεί το 80’ είχαμε άλλη μία καλή ευκαιρία από το κεφάλι του Βίκτορ.

Η πίεση που έβαλε η Πάφος, έφερε αποτελέσματα με τη 'χρυσή' αλλαγή του Πρέσλιν να έχει αποτέλεσμα και τον Αγκούλο από θέση βολής να πετυχαίνει το 1-1 μετά από ασιστ του εξαιρετικού για απόψε Γιαννούλη. Η Ανόρθωση έδειχνε κουρασμένη σε αντίθεση με την παφιακή ομάδα που ήταν αποφασισμένη να πάρει βαθμό και τα κατάφερε...

Πάφος: Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Γιαννούλης (88’ Γκουανταμπίλα), Κουλς (57’ Αγκούλο), Φόλπρεχτ, Μπαγκάρντ, Μπεριγκό, Νέμετς (76’ Ράζιτς), Πολίτσι

Ανόρθωση: Βάρκιτς, Σίντεφελντ, Στρούνα, Εγγλεζου (73’ Σισέ), Ράγιος (88’ Μπεσάτ), Μικελτάτζε (83’ Κατσαράβα), Ντουρις,  Βίκτορ, Πράνιτς, Ιγκιέγμπορ, Ντουγκλάο

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος