Πρώτη νίκη για Ερμή στο πρωτάθλημα

Ο Ερμής πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Αλκής Ορόκλινης με 2-0. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Κώστα Σακκά.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από δυο αγωνιστικές πέτυχε σήμερα ο Ερμής. Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα επικράτησε της Αλκής με 0-2 με την αθάνατη να γνωρίζει την δεύτερης της ήττα. Μαρτίνουκ και Κατσιατής τα γκολ για τον Ερμή, δοκάρι είχε η Αλκή με τον Φλόρες.
Γκάφα από Πάρντο και 0-1 για Ερμή

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ.

Με την ομάδα του Κώστα Καϊάφα να μπαίνει πιο δυνατά από την Αλκή, άρχισε ο σημερινός αγώνας. Ο Ερμής είχε την κατοχή της μπάλας, έκανε το δικό του παιχνίδι πίεση στα ψηλά και το γκολ δεν άργησε να έρθει…έστω από γκάφα του αντιπάλου. Στο 11ο λεπτό ο Ερμής κέρδισε κορνερ και ο Μαρτίνιουκ ανέλαβε την εκτέλεση του. Η κακή έξοδος του Πάρντο και η κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας αυτή κατέληξε στα δίκτυα του ανοίγοντας το σκορ για τους φτεροπόδαρους.

Καλή ευκαιρία με Φυλακτού
Στο 34ο λεπτό ο Ερμής βρέθηκε κοντά στο να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Φυλακτού. Μετά το 0-1 η ομάδα του Κώστα Καϊάφα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, έλεγξε τον αγώνα και στο 34ο λεπτό λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ ωστόσο το πολύ καλό σουτ του Φυλακτού εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ ο Πάρντο.

Πρώτη με δοκάρι για την Αλκή
Την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο παιχνίδι βρήκε στο 60’ λεπτό η Αλκή. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ με τον Φλόρες να πιάνει την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή.

Καθάρισε με Κατσιατή ο Ερμής

Στο 74’ λεπτό της αναμέτρησης ο Ερμής καθάρισε τον αγώνα με ένα ποδοσφαιριστή ο οποίος ήρθε από τον πάγκο. Ο Κατσιατής ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 65ο λεπτό στην θέση του Κεϊτά, χρειάστηκε 9 λεπτά για να πετύχει το 2-0. Ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κατσιατής ο οποίος ήρθε από πίσω έκανε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Αλκή: Πάρντο, Θεοχάρους, Σταύρου (78’ Κάρλος), Γκαντάνσια, Ντα Σίλβα (46’ Μελαμεϊρι), Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (65’ Σπόλιαριτς), Λοϊζίδης, Φλόρες, Ηλία, Σταρόκιν

Ερμής: Αραμπατζής, Γκουλόν, Βολκόφ, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα, Κιπιάνι (59’ Ντε Μέλό), Μαλόν, Κειτά (65’ Κατσιατής) Φυλακτού, Μποντό, Γεωργίου (75’ Εσομπέ)

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Βοηθοί: Ανδρέου Π. Ανδρέας - Ξενοφώντος Χαράλαμπος

Κίτρινες: Φλόρες, Ηλία/Βολκόφ, Κεϊτά, Μαρτίνιουκ