«Ερυθρόλευκο» πάρτι με πεντάρα στο Παραλίμνι

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε πάρτι στο «Τάσος Μάρκου», κερδίζοντας εύκολα την Ένωση με 5-3. Οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη έκαναν μια σπουδαία εμφάνιση και με πέντε γκολ κατάφεραν να μπουν με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα με το πρώτο τρίποντο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι ερυθρόλευκοι  προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Τιάγκο, ωστόσο η Ένωση αντέδρασε και ισοφάρισε στο 36’ με τον Πίττα. Από κει και πέρα ακολούθησαν τρία γκολ της Σαλαμίνας, αφού μέχρι το 53’ έκανε το 1-4 με τους Τιάγκο, Κωστή και Κίνγκσλει. Ο Ρασμούσεν μείωσε σε 2-4 στο 62’, αλλά η Σαλαμίνα απάντησε με τον Ελουντού. Στο 85’ ο Αμπαρτζουνιάν διαμόρφωσε το τελικό 3-5.

Στην πρώτη φάση του αγώνα είχαμε γκολ.  Στο 4’ η Νέα Σαλαμίνα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ένωσης, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τιάγκο να σκοράρει από πολύ κοντά. Αυτό το γκολ βοήθησε τους ερυθρόλευκους, που απείλησαν εκ νέου στο 11’ με τον Κορέια. Στη συνέχεια, με την πάροδο του χρόνου, η Ένωση ήταν καλύτερη και απειλητική. Στο 27’ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Ολίβα, ο οποίος νικήθηκε από τον Βεσελόφσκι στο τετ α τετ.

Η Ένωση εξαργύρωσε την καλή της παρουσία και στο 36’ ισοφάρισε με τον Ιωάννη Πίττα να πλασάρει εύστοχα τον Βεσελόφσκι. Μόλις ο Κύπριος επιθετικός πέτυχε το γκολ το ρεύμα έπεσε στο γήπεδο και υπήρξε διακοπή. Μετά την επανέναρξη του αγώνα, η Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι και ο Τιάγκο πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ βάζοντας μπροστά τους ερυθρόλευκους. Η Ένωση ήταν αποδιοργανωμένη εντελώς μετά το γκολ που πέτυχε και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κωστή.

Η Σαλαμίνα συνέχισε με καλό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53’ έκανε το 1-4 με τον Κίνγκσλει, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της. Από την άλλη η Ένωση μείωσε σε 2-4 με τον Ρασμούσεν στο 62’, ωστόσο δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αφού ήταν κακή αμυντικά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να δεχθεί και πέμπτο γκολ στο 79’ με τον Ελουντού να κάνει το 2-5. Στο 85’ ο Αμπαρτζουνιάν μείωσε σε 3-5 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.