Κατέρρευσε η Αλκή, την διέλυσε η Δόξα

Την πρώτη της νίκη πανηγυρίζει η Δόξα. Η προσφυγική συνέτριψε την Αλκής η οποία κατάρρευσε στο φινάλε με 4-0, αναγκάζοντας την στην τρίτη της διαδοχική ήττα χωρίς να σκοράρει μάλιστα στο πρωτάθλημα.

Ο Χατζηβασίλης στο 39΄ άνοιξε το σκορ και ο Σαντίκ στο 78΄ και στο 88΄ ανέβασε το σκορ στο 3-0 και ο Παπαφώτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Μακάρειο, με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά κλειστά, με αποτέλεσμα να μην παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Φυσιολογικό επακόλουθο να μην δημιουργηθούν αρκετές φάσεις για γκολ, ωστόσο η Δόξα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει λίγο πριν την ανάπαυλα με κοντινό σουτ του Χατζηβασίλη.
Η Αλκή ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο ματς με κοντινό σουτ του Ηλία το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή των «κυανέρυθρων», αφού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ.
Η Δόξα άγγιξε το γκολ στο 32΄ όταν ο Περέιρα έκανε ωραίο πλασέ, αλλά ο Πάρντο έκανε την επέμβαση του ματς. Η προσφυγική ομάδα ήταν πιο απαιτητική από την αντίπαλο της και εφτά λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα στο σκορ με δράστη τον Χατζηβασίλη. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος η Αλκή προσπάθησε να πιέσει ωστόσο δεν μπόρεσε να φτιάξει τις μεγάλες ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή. Η Δόξα προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα της και τα κατάφερε με επιτυχία καθώς κράτησε με άνεση το μηδέν παθητικό ενώ στο φινάλε εκμεταλλεύτηκε τα κενά της αντίπαλης ομάδας και σφράγισε τη νίκη πετυχαίνοντας άλλα τρία γκολ. Ο Σαντίκ σκόραρε στο 78΄ και στο 88΄ υπογράφοντας ουσιαστικά την πρώτη νίκη της ομάδας του, ενώ στις καθυστερήσεις ο Παπαφώτης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Δόξα: Γκρεμσλ, Νέλσον, Μιτρέα, Μουχτάρης, Περέιρα, Ασαμόα, Μπόλιεβιτς, Παβλόφ (56΄Παπαφώτης) Ζατλ, (90΄Τίνγκου) Χατζηβασίλης, Σαντίκ.

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Σταύρου (63΄Σίλβα) Γκαντάτσια, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς (70΄Χαραλάμπους) Τραϊτσέφκσι, Λοϊζίδης, Φλόρες (70΄Θεοχάρους) Ηλία, Σταρόκιν.