Το τέλειο σενάριο

Καλύτερο σενάριο δύσκολα θα μπορούσε να διαβάσει κανείς ακόμα κι αν ζητούσε από τον ίδιο τον Σωφρόνη να το γράψει. Ο Απόλλωνας δεν πήρε απλώς τρεις βαθμούς κόντρα στην Πάφο, αλλά το έκανε και με τρόπο που του επέτρεψε να καταναλώσει όσο το δυνατόν λιγότερες δυνάμεις γινόταν, πράγμα πολύ σημαντικό αν αναλογιστεί κανείς την πρόκληση που έρχεται την ερχόμενη Πέμπτη.

Είναι αυτονόητο και ούτως ή άλλως χιλιοειπωμένο το πόσο μεγάλη σημασία έχει να σκοράρεις ένα γκολ νωρίς σ' ένα ματς. Ε ο Απόλλωνας δεν έμεινε σε ένα γρήγορο τέρμα, αφού ο Περέιρα πήρε τη σκυτάλη από τον Γιούστε (που είχε ανοίξει το σκορ πέντε λεπτά νωρίτερα), τον έβαλε μπροστά με 2-0 καθώς το ρολόι έτρεχε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης και επί της ουσίας έγειρε την πλάστιγγα οριστικά προς το μέρος του με το «καλησπέρα». Το γκολ του Σαρδινέρο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο, στο οποίο οι δύο ομάδες δεν φόρτσαραν κι ιδιαίτερα όμως έβγαλαν φάσεις και σημείωσαν κι άλλα γκολ, για να φτάσουμε τελικά στο 5-1.

Οι γαλάζιοι απέφυγαν τις παγίδες της πρεμιέρας (τις οποίες γνωρίζουν από πρώτο χέρι γιατί την είχαν πατήσει πέρσι), πήραν μια νίκη με άνετο τρόπο και εμφαντικό σκορ και ξεκίνησαν χωρίς απώλειες την πορεία τους στο νέο πρωτάθλημα.

Τα οφέλη, ωστόσο, δεν σταματούν εκεί. Με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι, οι παίκτες των γηπεδούχων δεν χρειάστηκε να παίξουν σε ψηλές εντάσεις για μεγάλο μέρος του, ενώ ο Σωφρόνης Αυγουστή βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει παίκτες που τράβηξαν πολύ κουπί το καλοκαίρι, στην πρώτη φάση της ευρωπαϊκής εκστρατείας του Απόλλωνα. Βασιλείου και Χάμπος (το κοντέρ των οποίων έγραφε 675 και 630 αγωνιστικά λεπτά αντίστοιχα στην Ευρώπη) αποσύρθηκαν από το ημίχρονο, ενώ ο Ζοάο Πέδρο (των 703 αγωνιστικών λεπτών) πήγε στον πάγκο στο 70’. Σ’ αυτούς προστίθεται και ο Παπουλής (που μετρούσε 671 λεπτά με την ομάδα, χώρια τα δύο ματς που έπαιξε με την Εθνική) που έμεινε στον πάγκο, για να φτάσουμε στα τέσσερα βασικά στελέχη της ομάδας που θα παρουσιαστούν με έξτρα φρεσκάδα στον αγώνα που ακολουθεί.

Και τι αγώνα... Για δεύτερη φορά, τέσσερα χρόνια μετά την πρώτη, ο Απόλλωνας έχει ραντεβού στην «αιώνια πόλη» για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η φετινή του προσπάθεια στα γκρουπ ξεκινά με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Λάτσιο, την πέμπτη ομάδα της περσινής ιταλικής Σέριε Α, που έχασε το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ στην ισοβαθμία με την τέταρτη Ίντερ. Εκεί, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, ο Απόλλωνας θα ξεφύγει ξανά για λίγο από τα εγχώρια και θα ψάξει άλλη μια ευρωπαϊκή υπέρβαση, που θα τονώσει κι άλλο το πρεστίζ του και θα δώσει περισσότερη όρεξη στις ούτως ή άλλως μεγάλες φιλοδοξίες του.