Κέρδισε αλλά προβλημάτισε ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Με νίκη (0-1) άρχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ, αλλά με μετριότατη εμφάνιση. Η ομάδα του Μπαλταζάρ επανεμφανίστηκε μετά τον αποκλεισμό από την Αστάνα, ωστόσο δεν είχε την απαιτούμενη εικόνα κόντρα στον Ερμή που έμεινε με τις εντυπώσεις. Κέρδισε δύσκολα με 1-0 χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράις, ωστόσο η εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου ήταν προβληματική.
Επεισοδιακό ήταν το φινάλε του αγώνα λόγω αψιμαχίας Κειτά-Βούρου. Όλοι οι παίκτες έγιναν ένα κουβάρι, μπήκαν μέσα και από τους πάγκους και για οχτώ λεπτά το ματς διεκόπη. Ο διαιτητής απέβαλε τον Κειτά και τους δύο προπονητές και έδειξε κίτρινη στους Βάτερμαν, Ρομό και Αραμπατζή.

Ένα γκολ και τρία δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο
Καλός ήταν ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου και σε αυτό βοήθησαν οι δύο ομάδες οι οποίες δεν έπαιξαν με ιδιαίτερες σκοπιμότητες.
Ο Ερμής θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΑΠΟΕΛ και μόλις στο 7ο λεπτό άγγιξε το γκολ με τον Μαρτίνουκ, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βάτερμαν.
Η ομάδα του Μπαλταζάρ χρειάστηκε περίπου ένα δεκάλεπτο για να βρει τα πατήματα της και όσο περνούσε η ώρα ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.
Στο 14΄ ο ΑΠΟΕΛ  ζήτησε πέναλτι σε εναέρια μονομαχία του Σόουζα, με τον διαιτητή Σωτηρίου που ήταν κοντά στη φάση άφησε το παιγνίδι να εξελιχθεί. Δύο λεπτά αργότερα ο Ενσούε με κεφαλιά υστερα από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ έχασε την ευκαιρία καθώς έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Ο ΑΠΟΕΛ έκανε αρκετό παιγνίδι από τα άκρα με τους Εφραίμ και Τάμαρι και κάπως έτσι στο 23ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Ιορδανός ελίχθηκε από δεξιά μέσα στην περιοχή και μετά από κράτημα αντιπάλου ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μοράις το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.
Από εκείνο το σημείο ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά λίγο έλειψε να ισοφαριστεί 10 λεπτά αργότερα όταν ο  Κουατσίκα έκανε μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Βάτερμαν σε δύσκολη επέμβαση. Ο Ολλανδός και η ομάδα του είχαν την τύχη με το μέρος της στην συγκεκριμένη φάση καθώς από την επέμβαση του η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Δοκάρι είχε και ο ΑΠΟΕΛ στο 41΄ έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράις.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο οι δύο προπονητές προχώρησαν από μια αναγκαστική αλλαγή. Στο 10΄ ο Ψάλτης πήρε την θέση του Μαλόν, ενώ στο 30΄ ήταν η σειρά του Ενσούε να αισθανθεί ενοχλήσεις, δίνοντας την θέση του στον Μιλάνοφ.

Κακό το ΑΠΟΕΛ, πίεσε ο Ερμής
Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ερμής ήταν πολύ επιθετικός και απαιτητικός, ενώ ο ΑΠΟΕΛ είχε πολύ άσχημη εικόνα. Η ομάδα του Μπαλταζάρ ήταν ασύνδετη, δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και φυσικό επακόλουθο ήταν να μην μπορεί να φτιάξει φάσεις για να «τελειώσει» το ματς. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι γηπεδούχοι να πιέσουν τους «γαλαζοκίτρινους». Έβγαλαν αρκετές επιθέσεις τόσο από τα άκρα όσο από τον άξονα ενώ προσπάθησαν να απειλήσουν και μέσα από τις στατικές φάσεις.  Ο Ερμής είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 50΄ και 52΄ ενώ δημιούργησε σε αρκετές περιπτώσεις τις προϋποθέσεις, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.
Έτσι ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τους βαθμούς και ο Ερμής τις εντυπώσεις.
 Ερμής: Αραμπατζής, Μαρτίνιουκ, Μαλόν (9΄Ψάλτης) Εμπαλό, Κουατσίκα, Φυλακτού (71΄Ταραλίδης) Γκουλόν, Ντίτακ, Κιπιάνι (60΄Εσομπέ) Γεωργίου, Κεϊτά.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (31΄Μιλάνοφ) Εφραίμ (72΄Ντελατόρε) Σόουζα (60΄Γκέτσογλου)Ρέζα, Αλ Τάμαρι, Ζαχίντ, Μοράις, Βούρος, Ιωάννου, Καρλάο.