Με το δεξί στην εποχή Κωστή, αλλά...

Με το δεξί και στην μετά Μπαλταζάρ εποχή μπήκε ο ΑΠΟΕΛ. Με τον Γιώργο Κωστή για πρώτη φορά στον πάγκο οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έδειξαν σημάδια βελτίωσης ωστόσο πήραν τη νίκη 3-2 απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι η Νέα Σαλαμίνα σε μια δύσκολη έδρα.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε στα ίδια μη επιθυμητά επίπεδα όπως και πριν τρεις μέρες στο ίδιο γήπεδο στο ματς με τον Ερμή. Παρόλο που άρχισε ιδανικά το ματς με γκολ στο 2ο λεπτό, η εικόνα των παικτών ήταν και πάλι μέτρια.

Ρέζα, Μοράις και Σόουζα οι σκόρερ του ΑΠΟΕΛ, ο Ελουντού είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κίνγκσελι διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό 2-3.

Ο Γιώργος Κωστή έκανε δύο αλλαγές προσώπων στην ενδεκάδα που ήταν όμως αναγκαστικές. Έβαλε τον Μιλάνοφ δεξία αντί του τραυματία Ενσούε και τον Ντε Βινσέντι στην θέση του Σόουζα που έμεινε στον πάγκο. Ουσιαστικά ο Ελλαδίτης προτίμησε δύο δημιουργικούς παίκτες (Ντέβι + Ζαχίντ) στον άξονα της μεσαίας γραμμής αφήνοντας ως μοναδικό κόφτη τον Μοράις.

Γκολ στην αρχή και στο τέλος

Mέ ένα γκολ από τα αποδυτήρια και ένα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο από το πρώτο 45λεπτο.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» σκόραραν στα 100 δευτερόλεπτα του αγώνα, όταν έβγαλαν κλέψιμο λίγο πάνω από την μεσαία γραμμή. Οι Μοράις, Ρέζα και Τάμαρι αντάλλαξαν γρήγορα την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Εφραίμ, αλλά το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό. Στο ριμπάουντ ο Ρέζα σκόραρε, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Κάπως έτσι ο ΑΠΟΕΛ του Κωστή άρχισε ιδανικά το ματς. Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του να κρατά μπάλα, αλλά να μην μπορεί να φτιάξει φάσεις, πέραν από κάποια σουτ των Ρέζα (23΄ και 26΄) Σε αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκτός παιγνιδιού και φυσιολογικά δεν απείλησαν. Από το 25΄ και μετά οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να πιέσουν τον ΑΠΟΕΛ βγάζοντας περισσότερους παίκτες στην επίθεση.
Η Νέα Σαλαμίνα έκανε την πρώτη της αξιόλογη ευκαιρία στο 28ο λεπτό  μεστου του Κίγνσλει αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 31΄ ο Τιάγο είδε τον Βάτερμαν να κάνει την επέμβαση του αγώνα σε κοντινό σουτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα ήταν στο 0-1, ο Τάμαρι με ατομική ενέργεια μπήκε με ταχύτητα στην αντίπαλη περιοχή, ανατράπηκε από τον Μιντίκκη και σωστά ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε στον Αναστασίου την άσπρη βούλα. Ο Μοράις το εκτέλεσε άψογα (δυνατά και ψηλά) και έτσι έκανε το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Μαζεμένα γκολ στο φινάλε

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να έχει επιθετικό προσανατολισμό με στόχο το γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο «κόλπο» για κέρδος. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν καθώς ο Κίνγκσλει βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 54΄ η κοντινή κεφαλιά του έφυγε έξω και δύο λεπτά αργότερα από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να πλασάρει.
Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να κρατά μπάλα και να επιδιώκει το γκολ, ωστόσο άργησε να το βρει. Μείωσε σε 2-1 στο 80΄ με τον Ελουντού, αλλά η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση με τον Σόουζα να εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Βεσελόφσκι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και να σκοράρει. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κίνγκσελι με το τρίτο του φετινό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.