Η πεντάμορφη και το τέρας

Σε μια συντριβή άνευ προηγουμένου υπέστη ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι δέχθηκαν την ήττα σοκ από τη Δόξα με 5-2 και όπως ήταν αναμενόμενο αποδοκιμάστηκαν έντονά, τόσο οι παίχτες, όσο και οι διοικούντες από τους λίγους οπαδούς των γηπεδούχων. Η συντριβή θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο βαριά, αν οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι. Χατ τρικ από τον Σαντίκ, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Ζατλ και Παπαφώτης. Τα γκολ του ΑΠΟΕΛ οι Σόουζα (1-4) και Ντε Βινσέντι (2-5)

Η Δόξα χόρευε και ο ΑΠΟΕΛ παρακολουθούσε

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το πρώτο ημίχρονο η Δόξα. Η προσφυγική ομάδα έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ και ο ΑΠΟΕΛ έγινε έρμαιο στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Λούκα Χατζηλούκα.

Παρά το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ έκανε την πρώτη φάση του αγώνα, με σουτ του Ντε Βινσέντι, το οποίο απέκρουσε ο Γκρεμσλ, στη συνέχεια τα πάντα άλλαξαν. Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε το τραγικό αμυντικό λάθος του αντιπάλου, ο Σαντίκ κρέμασε με το κεφάλι τον Βάτερμαν στο 3΄και έδωσε το έναυσμα για την απρόσμενη εξέλιξη.

Η Δόξα έδωσε χώρο στον ΑΠΟΕΛ που παρέπαιε επιθετικά και αμυντικά. Το πλάνο ήταν πετυχημένο 100%. Στο 27ο λεπτό ο Ζατλ μετά από ωραία ενέργεια των συμπαιχτών του, έκανε το δυνατό κοντινό σουτ και τίναξε τα δίχτυα του Βάτερμαν.

Το δεύτερο χαστούκι δεν συνέφερε τους παίχτες του Κωστή που δέχτηκαν ακόμα ένα, πιο δυνατό στο 35ο λεπτό. Ο Σαντίκ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 3-0 και άναψε για τα καλά το φυτίλι της κερκίδας που αποδοκίμασε παίχτες και διοίκηση.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν σε αποσύνθεση και η Δόξα πιστή στο πλάνο της. Ένας πρώην ΑΠΟΕΛίστας, ο Βασίλης Παπαφώτης λίγο έλειψε να γράψει τον τραγικό επίλογο, όμως, τα δυο καλά σουτ που επιχείρησε πέρασαν λίγο έξω.

Η κηδεία ολοκληρώθηκε νωρίς

Όσοι νόμιζαν ή ήλπιζαν ότι ο ΑΠΟΕΛ θα αντιδρούσε και θα έζωσε την παρτίδα στην επανάληψη, διαψεύστηκαν πανηγυρικά και πολύ νωρίς. Μόλις στο 46ο λεπτό η κηδεία ολοκληρώθηκε. Ο Σαντίκ πέρασε τον Βάτερμαν έκανε την μπαλιά προς την εστία και ο Παπαφώτης σκόραρε σε κενή εστία.

Οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς καμία ελπίδα επιστροφής, έπαιξαν για να μειώσουν και το έπραξαν με τον Σόουζα στο 66ο λεπτό, ενώ προηγουμένως ο Ρέζα σημάδεψε το δοκάρι του Γκρεμσλ και ο Σαντίκ εκείνο του Βάτερμαν.

Δεν πρόλαβαν να πάνε στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ και στήθηκαν πάλι. Κι’ αυτό διότι ο Σαντίκ στο 67ο λεπτό με κοντινή προβολή έγραψε το 5-1!

Το σκηνικό επαναλήφθηκε από την ανάποδη, αφού στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ντε Βινσέντι για το 5-2. Το τέρμα του Αργεντινού, το πρώτο του μετά την επιστροφή δεν είχε την ανάλογη προβολή, αφού επισκιάστηκε από την τραγική εμφάνιση και ήττα.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν βασανιστικά για τους παίχτες του ΑΠΟΕΛ που έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά απέφυγαν το 6ο γκολ, λόγω του 2ου δοκαριού της Δόξας.

Το τριπλό σφύριγμα του Ψευδιώτη μπορεί να μεταφραστεί και ως ανακουφιστικό για τους ποδοσφαιριστές, τους προπονητές και τους διοικούντες του ΑΠΟΕΛ.