Νταμπλούχος ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από ένα πολύ όμορφο τελικό με πολλές φάσεις και συγκινήσεις, το ΑΠΟΕΛ νίκησε τον Απόλλωνα με 2-1 στο N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή και κατέκτησε το Κύπελλο Νέων U19. Νταμπλ για την ομάδα Νέων του ΑΠΟΕΛ αφού κατέκτησε και το Πρωτάθλημα στην ηλικία κάτω των 19 ετών.

Ο Ανδρέας Κατσαντώνης με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ στο 16ο λεπτό. Στο 21' απευθείας φάουλ του Μιχάλη Χριστοδούλου για το ΑΠΟΕΛ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω ενώ το ΑΠΟΕΛ είχε και δεύτερο δοκάρι στο 24' με το Βελετινά.

Στο 32', πλασέ του Ηροδότου αποκρούστηκε στη γραμμή από αμυντικό του ΑΠΟΕΛ. Στην εξέλιξη της φάσης, κεφαλιά του ίδιου ποδοσφαιριστή πέρασε έξω.

Το ΑΠΟΕΛ είχε και τρίτο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με απευθείας φάουλ του Αρτεμίου στο 40'.  Στο 42' ο Κατσαντώνης με δυνατό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Παπαμιχαήλ σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 43' ο Ψύχας ανατράπηκε στην περιοχή, ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 44ο λεπτό σημειώθηκε το γκολ.

Ο Χρίστος Βελετινάς με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ στο 57' , σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Δύσκολη απόκρουση στο 69' για τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ Θεοδουλίδη σε κοντινή κεφαλιά του Πηλαβά. Χαμένη ευκαιρία και για το ΑΠΟΕΛ στο 72' με σουτ του Χαραλάμπους να περνά λίγο έξω.

Ο Απόλλων (B. Kουλουντής): Παπαχαραλάμπους, Μήτας, Πηλαβάς (82' Χαραλάμπους), Ηροδότου (53' Ζαμπάς), Σπόλιαριτς, Ψύχας, Παπαμιχαήλ, Κυριάκου, Αντρέου (68' Γρηγορίου), Τσολάκης, Φλουρής.

ΑΠΟΕΛ (Ε. Σάμιος): Θεοδουλίδης, Σωκράτους, Πολυκάρπου (88' Παπαδόπουλος), Καλογήρου, Βελετινάς (71' Χαραλάμπους), Κούκου, Χριστοδούλου (63' Παπαπαναγιώτου) Καζακαίος, Κατσαντώνης, Αρτεμίου, Καραγιάννης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα.

70' Κεφαλιά του Πηλαβά διώχνει ο Θεοδουλίδης.

57' 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Βελεντίνα.

Άρχισε το β' μέρος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44' Ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε 1-1 ο Απόλλωνας με τον Ψύχα.

43' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα σε ανατροπή του Ψύχα.

40' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Αρτεμίου.

33' Κλασική για τον Απόλλωνα με το πλασέ του Ηροδότου να απομακρύνεται πάνω στην γραμμή.

24' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Βελεντίνα.

16' 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κατσαντώνη με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

12' Μοιρασμένος αλλά χωρίς φάσεις ο αγώνας.

Άρχισε ο αγώνας.

Απόλλωνας: Παπαχαραλάμπους, Μήτας, Πηλαβάς, Ηροδότου, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Παπαμιχαήλ, Κυριάκου, Αντρέου (69' Γρηγορίου), Ελευθερίου, Φλουρής.

ΑΠΟΕΛ: Θεοδουλίδης, Σωκράτους, Πολυκάρπου, Καλογήρου, Βελετινάς (71' Χαραλάμπους), Κούκου, Χριστοδούλου (64' Παπαπαναγιώτου), Καζακαίος, Κατσαντώνης, Αρτεμίου, Καραγιάνης.

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Ιωάννης Χριστοδούλου με βοηθούς διαιτητές τους Γιώργο Α. Χαραλάμπους και Γεώργιο Ποουτίδη. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Ορφέας Φελλάς και παρατηρητής η Νίκη Καραγιώργη.