«Η Ομόνοια ζήτησε τρία πέναλτι - Αν τις έλεγξε το VAR μπράβο του»

Ο πρώην διεθνής διαιτητής και αναλυτής επίμαχων φάσεων, Γιαννάκης Κυπριανίδης, μιλώντας στον Super Sport FM 104,0, σχολίασε τις αμφισβητούμενες φάσεις που υπήρχαν στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα ανέφερε:

Ομόνοια – Πάφος FC 1-2

12′ Φάουλ του Μπέζους, αυστηρή κίτρινη

45′ Φάουλ του Ντράγκομιρ στον Μπέζους, ο διαιτητής έδειξε παίζεται και η Πάφος έχασε μεγάλη φάση. Αν έμπαινε γκολ θα έπρεπε να ελεγχθεί αρχικά για το σκληρό φάουλ και ακολούθως αν υπήρχε οφσάιντ.

45+3′ Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα η Ομόνοια ζήτησε τρία πέναλτι. Το πρώτο με τον Φράνσον φαίνεται μια κίνηση του ποδιού του αμυντικού όμως δεν είχαμε ξεκάθαρα πλάνα κοντινά, όπως και στο δεύτερο με τον Στεπίνσκι που τον πίεσε αντίπαλος με την αγκώνα. Ακολούθως μετά από σουτ για χέρι όπου στο στήθος χτύπησε η μπάλα. Αυτό που με παραξένεψε ήταν που ο διαιτητής αμέσως μετά σφύριξε τη λήξη. Πρόλαβε το VAR μέσα σε 30 δευτερόλεπτα να ελέγξει τρεις φάσεις; Αν τις έλεγξε μπράβο του.

90+2′ Δέχθηκε κόκκινη σωστά ο Κουλιμπαλί γιατί χτύπησε αντίπαλο.

*Ο διαιτητής έπρεπε να αφήσει να παιχτούν και άλλα λεπτά καθυστέρησης. Είχαμε αλλαγή, είχαμε αποβολή… Στο 90+4′ ακριβώς σφύριξε τη λήξη. Ούτε δευτερόλεπτο.

Ανόρθωση – Δόξα 0-2

89′ Πέναλτι κερδίζει η Ανόρθωση με τον Τσίκο. Ο Αγριμάκης ναι, έπεσε στον διάδρομο του Τσίκο. Ο παίκτης προσπάθησε να πηδήξει από πάνω του, του έφραξε τον δρόμο. Για εμένα σωστά δόθηκε η παράβαση.

Απόλλων – ΑΕΖ 0-0

41′ Ζητά πέναλτι ο Απόλλωνας με τον Μπακένγκα που συγκρούστηκε με αντίπαλους. Δεν υπήρχε παράβαση.

53′ Κόκκινη δέχεται ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα. Σωστά τιμωρήθηκε.

70′ Η ΑΕΖ ζήτησε πέναλτι, όμως φάνηκε πως η μπάλα ήταν στο σώμα του Μαλεκκίδη και όχι στο χέρι του.

Εθνικός-Άρης 2-6

25′ Το VAR κάλεσε τον διαιτητή για παράβαση του Περατικού στον Γκομίς. Σωστά έδωσε το πέναλτι.

82′ Το VAR κάλεσε τον διαιτητή για χέρι πριν την ανατροπή του Σπόλιαριτς. Σωστά έδωσε το πέναλτι. Υπήρχε και στη δεύτερη φάση κατ’ εμένα είχε πέναλτι.