Η βολίδα του Πίττα έφερε το πρώτο μας τρίποντο!

Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα κόντρα στη Σλοβενία, αφού το γκολ του Πίττα στο 42’ μας έδωσε το πρώτο τρίποντο στον όμιλο για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Οι Σλοβένοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως είχαν μόνο την εδαφική υπεροχή και τίποτα παραπάνω. Μετά το 20λεπτο οι παίκτες μας ισορρόπησαν, από τα άκρα προσπάθησαν να φτιάξουν φάσεις αλλά το 0-0 παρέμενε.

Στο 36’ ο Μιχαήλ έδιωξε το σουτ του Kurtic και ήρθε ο Πίττας στο 42’ να σκοράρει το «χρυσό» όπως αποδείχθηκε γκολ για την Εθνική μας. Ο Ιωάννης εντός περιοχής έφερε τη μπάλα από το δεξί στο αριστερό και «πυροβόλησε» προς το παραθυράκι της εστίας του Όμπλακ για το 1-0.

Στην επανάληψη και από το 46’ μέχρι το 65’ δεν αλλάξαμε κάτι από την αγωνιστική μας συμπεριφορά αφού ελέγχαμε τον ρυθμό και την κατοχή. Κάπου εκεί όμως οι Σλοβένοι μας πίεσαν, μπήκαν στην εξίσωση κούραση και αλλαγές όμως φροντίσαμε να παίξουμε άμυνα για σεμινάριο.

Κόντρα σε παίκτες με ποιότητα όπως τον Ίλισιτς βγάλαμε πάθος, ήμασταν πρώτοι στις μονομαχίες και δείχναμε πόσο θέλαμε αυτό το πρώτο τρίποντο στα προκριματικά του Μουντιάλ. Στο 86’ χάσαμε κλασική ευκαιρία με τον Πίττα, αφού ο Όμπλακ με το ένα χέρι του είπε «όχι».

Μέχρι το φινάλε τίποτα δεν άλλαξε, αντέξαμε και έτσι το τριπλό σφύριγμα μας βρήκε νικητές με 1-0 χάρης στο γκολ του Πίττα στο 42ο λεπτό.

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνίου, Κ. Σωτηρίου, Κούσουλος, Λαϊφης, Ιωάννου, Πίττας, Κάστανος (60' Χ. Κυριάκου), Αρτυματάς (90+2' Γκόγκιτς), Παπουλής (82' Λοϊζου), Π. Σωτηρίου (90+2' Ηλία)

Σλοβενία: Oblak, Stojanovic, Blazic, Bajric, Balkovec (81' Kouter), Kurtic, Bijol (58' Črnigoj), Lovric (81' Zahović), Zajc (46' Bohar), Ilicic, Kramer (58' Vučkić)

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι και μεγάλη νίκη για την Εθνική μας! Μπράβο σε όλους

90+2' Μέσα οι Ηλία και Γκόγκιτς, έξω οι Π. Σωτηρίου και Αρτυματάς

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

86' Πλασέ από τον Πίττα, ο Όμπλακ δύσκολα σε κόρνερ με το ένα χέρι!

85' Σουτ από τον Πίττα, η μπάλα έξω

82' Έξω ο Παπουλής, μέσα ο Λοϊζου για την Εθνική μας ομάδα

Ούτε ένα λεπτό!

81' Τελευταίες κινήσεις από τον Κεκ. Έξω οι Balkovec και Lovrić, μέσα οι Kouter και Zahović

80' Στο 1-0 η αναμέτρηση μετά και το γκολ του Πίττα στο 42ο λεπτό

71' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Εθνική μας

65' Προσπαθούν να μας πιέσουν από τα άκρα αλλά παίζουμε πολύ καλή άμυνα

60' Πρώτη κίνηση του Κωστένογλου. Έξω ο Κάστανος, μέσα ο Χάμπος Κυριάκου

58' Διπλή αλλαγή για τους Σλοβένους. Έξω οι Kramer και Bijol, μέσα οι Vučkić και Črnigoj

55' Παραμένει το 1-0, ελέγχουμε τον ρυθμό του αγώνα

Το πρώτο, μακάρι και άλλα

51' Μεγάλη φάση για την Εθνική μας με τον Παπουλή να πλασάρει, ο Όμπλακ όμως μάζεψε. Θα μπορούσε να τελειώσει καλύτερα τη φάση ο ποδοσφαιριστής μας

47' Κίτρινη στον Kurtic

46' Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και μια αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Zajc, μέσα ο Bohar

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 1-0 η Εθνική μας ομάδα

Δείτε ΕΔΩ σε video το γκολ μας.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

42' ΓΚΟΟΟΛ με τον Πίττα και 1-0! Στην 15η παρουσία του σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα και βάζει σε θέση οδηγού την Εθνική μας. Ο Πίττας έφερε τη μπάλα από το δεξί στο αριστερό και εντός περιοχής με ένα δυνατό-ψηλό πλασέ νίκησε τον Όμπλακ

Δις τυχερός (VAR)

40' Στο 0-0 η αναμέτρηση

38' Κίτρινη στον Ilicic, είναι η 2η φορά που κτυπά στο πρόσωπο τον Αρτυματά

36' Ο Κ. Σωτηρίου απομακρύνει με το κεφάλι

36' Απειλούν οι Σλοβένοι, ο Μιχαήλ διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του Kurtic

34' Σουτ του Αρτυματά, είναι άστοχος ο διεθνής μας

30' Έχει ανεβάσει απόδοση η Εθνική μας

28' Σουτ από τον Κάστανο, η μπάλα κοντράρει στα πόδια των αμυντικών της Σλοβενίας

23' Καλή προϋπόθεση για την Εθνική μας όμως ο Παπουλής καθυστέρησε

22' Οι Σλοβένοι έχουν την εδαφική υπεροχή αλλά είναι ανούσια

16' Κεφαλιά του Παπουλή, η μπάλα έξω

12' Στο 0-0 ο αγώνας χωρίς τη μεγάλη φάση

Ένας από τους πολλούς

8΄Οι φιλοξενούμενοι κρατούν περισσότερο μπάλα, δεν μπορούν να απειλήσουν όμως

5' Κεφαλιά από τον Bajric, η μπάλα ψηλά άουτ

1' Έναρξη στο ματς, στη σέντρα η Εθνική μας. Καλή επιτυχία Κύπρος!

18:57 Έχουμε τώρα την ανάκρουση των Εθνικών Ύμνων

18:55 Κύπρος, Σλοβενία και διαιτητές κάνουν την εμφάνισή τους στο γήπεδο

18:45 Οι πρωταγωνιστές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια. Σε λίγο ξεκινά η αναμέτρηση

18:35 Οι ποδοσφαιριστές πραγματοποιούν το ζέσταμά τους στον αγωνιστικό χώρο