Διασυρμός για την Εθνική μας στην Ρωσία

Διασυρμός για την Εθνική μας στην Ρωσία. Η Εθνικής μας ομάδα στάθηκε καλά στο πρώτο 45ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ μπορούσε στην μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο μέρος να ισοφαρίσει σε 1-1 κάτι που δεν έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρωσία έκανε ότι ήθελε την Εθνική μας ομάδα πέτυχε άλλα 5 γκολ και διέσυρε την Εθνική μας ομάδα με 6-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των προκριματικών του μουντιάλ 2022.

Ένα χαλαρό πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση ήταν ικανό να χαλάσει τα πλάνα του Ομοσπονδιακού μας τεχνικού η αναμέτρηση με την Ρωσία για την 9η αγωνιστική των προκριματικών του μουντιάλ 2022.

Μόλις στο 4ο λεπτό οι Ρώσοι πήραν κεφάλι στο σκορ με σχετική ευκολία αφού μέσα από την μικρή μας περιοχή ο Εροκίν με πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια ανήκε στην Ρωσία η οποία προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ για να κάνει το έργο της πιο εύκολο ωστόσο τα σουτ των Εροκιν στο 19ο λεπτό και το γύρισμα του Σμόλοφ στο 29ο λεπτό σταμάτησαν πάνω στον Δημητρίου.

Η Εθνικής μας προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και παράλληλα να κρατήσει μακρία από την εστία του Δημητρίου τους παίκτες της Ρωσίας και τα κατάφερε με μεγάλο βαθμό.

Μάλιστα στο 45ο λεπτό ήρθε και η πρώτη κλασική ευκαιρία για την Εθνική μας αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου από πολύ κοντά πήρε την κεφαλιά με τον Σαφόνοφ να του λέει όχι στερώντας του την μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Κατάρρευση στο β’ μέρος για την Εθνική μας ομάδα που μέχρι το 1-0 της Ρωσίας, έδειχνε καλό πρόσωπο, βρήκε τις ευκαιρίες της για αντίδραση και ισοφάριση, όμως η πιο έμπειρη και ποιοτική Ρωσία σε διάστημα δύο λεπτών πέτυχε δύο τέρματα για να έρθει στο 55' το 3-0. Σμόλοφ στο 53’, και Μόστοβοϊ στο 55’ έκαναν το 3-0.

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε η συνέχεια για την Εθνική μας. Στο 64ο λεπτό ο Σουτορίμ έκανε το 4-0 για την Ρωσία για να έρθει ο Αντόν στο 82ο να κάνει το 5-0. Στο 87ο λεπτό ο Εροκόιν με το δεύτερο προσωπικό του τέρματα έγραψε τον επίλογο κάνοντας το 6-0.

Τελευταίο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα την Κυριακή στις 16:00 κόντρα στην Σλοβενία.