Καταιγιστική η Κύπρος και καλό ποδαρικό!

Με το δεξί στη νέα διοργάνωση για τα προκριματικά του EURO 2020, μπήκε η Κύπρος μετά την ευρεία νίκη με 5-0 επί του Σαν Μαρίνο στην πρεμιέρα στο ΓΣΠ. Η Εθνική μας ομάδα επιβεβαίωσε ότι ήταν το φαβορί και εντός αγωνιστικού χώρου και με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, έκανε το καθήκον της απέναντι σε μία ομάδα του Σαν Μαρίνο που ήταν εντελώς ακίνδυνη. Σωτηρίου (2), Κούσουλος, Εφραίμ και Λαΐφης οι σκόρερ της αποψινής νίκης.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με τέσσερα γκολ από το πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα κλείδωσε τη νίκη απέναντι στο Σαν Μαρίνο και σε μία ομάδα σαφώς πιο αδύναμη και με μηδέν τελικές στο πρώτο 45λεπτο. Η Κύπρος έκανε το καθήκον της, πήρε πάνω της το πρώτο μέρος και χωρίς κανένα περιθώριο λάθους, σημείωσε τέσσερα γκολ. Δύο με Πιέρο Σωτηρίου από τα 11 βήματα και από ένα οι Κούσουλος και Εφραίμ, με το γκολ του άσου του ΑΠΟΕΛ να είναι από τα πιο ωραία της βραδιάς.

Τα τέσσερα γκολ από το πρώτο 45λεπτο σκόρπισαν χαμόγελα, ικανοποίηση και ηρεμία στον πάγκο της Εθνικής μας, με τον Ραν Μπεν Σιμόν να παρακολουθεί την εξέλιξη του β’ μέρους χωρίς κανένα άγχος. Όμορφοι συνδυασμοί, διάθεση από τους διεθνείς μας και μία παρουσία που σαφώς δίνει ελπίδες ότι στον δύσκολο αγώνα της Κυριακής απέναντι στο Βέλγιο θα διεκδικήσουν είτε τον βαθμό είτε τους βαθμούς απέναντι σ’ ένα θηρίο.

Οι οδηγίες του Μπεν Σιμόν στην επανάληψη ήταν ξεκάθαρες, αφού την Κυριακή ακολουθεί ο δύσκολος αγώνας με τον Βέλγιο και εντολή του Ισραηλινού τεχνικού ήταν όπως ρίξουν οι ποδοσφαιριστές του την ένταση. Ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε από το να πετύχουν και πέμπτο γκολ στο 55’ με τον Κωνσταντίνο Λαίφη.

Ονειρικό βράδυ με γκολ και ωραίο ποδόσφαιρο για την Εθνική Κύπορυ. Πάμε για το επόμενο τώρα, την ερχόμενη Κυριακή απέναντι στο Βέλγιο.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Ιωάννου, Δημητρίου (65’ Μερκής), Κούσουλος, Λαίφης,  Αρτυματάς,  Άντονι Γεωργίου, Εφραίμ, Παπουλής, Μυτίδης, Σωτηρίου (27΄ Μακρής)

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενετετίνι, Παλάζι, Σιμοντσίνι, Νάνι (46’ Νάνι), Μουλαρόνι, Γιάρντι (73’ Λουνατέι) , Μπατιστίνι, Σέβολι, Ρινάλντι (46’ Βιταιόλι) , Μπεράρτι, Κολινούτσι