Καλή προσπάθεια, μέτρησε η εμπειρία των Σκωτσέζων

Αρκετά καλή προσπάθεια από τους διεθνείς μας στο Hampden Park, όμως αυτή δεν ήταν αρκετή ώστε να αποφευχθεί ήττα για την Εθνική μας από την αντίστοιχη της Σκωτίας. 2-1 το τελικό αποτέλεσμα για τους Σκωτσέζους, με γκολ από τους Ρόμπερτσον και Μπούρκι, είχε ισοφαρίσει προσωρινά το συγκρότημα του Μπεν Σιμόν με τον Γιάννη Κούσουλο. Ντεμπούτο για Μιχάλη Ιωάννου, Πίττα και Κωστή. Ενθαρρυντικά τα μηνύματα από τους νεαρούς, πικρή όμως γεύση στην τελική.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Μ' ένα καλό αποτέλεσμα πήγε στα αποδυτήρια η Εθνική μας ομάδα στο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Σκωτία. Το 0-0 δεν ήταν απαγορευτικό σ' ένα παιχνίδι που η Κύπρος ήταν καλύτερη, δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από τους Σκωτσέζους, ενώ σε δύο πολύ καλές μας ευκαιρίες φτάσαμε κοντά στο γκολ.

Αρχικά στο 18' του αγώνα είχαμε το πρώτο μας σουτ στον αγώνα, αφού μετά από ωραία κίνηση του Ιωάννου, που με τη σειρά του έδωσε στον Σωτηρίου ο οποίος γύρισε όμορφα δεξιά στον Αντρέα Μακρή, με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ, όμως ο Μάρσαλ απέκρουσε.
Κρατάμε και την δεύτερη καλή μας επίσκεψη στα καρέ του Μάρσαλ στο 40’ της αναμέτρησης. Ο Μιχάλης Ιωάννου που έκανε και το ντεμπούτο του με το εθνόσημο στο στήθος, έδωσε ωραία στον Σωτηρίου, με τον επιθετικό της Κοπεγχάγης, να φέρνει την μπάλα μπροστά του, να επιχειρεί το πλασέ, αναγκάζοντας τον Μάρσαλ σε μία δύσκολη απόκρουση.

Στα highlight της Εθνικής Σκωτίας, κρατάμε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακ Γκρέγκορ, με τον Πάρντο να στέλνει σωτήρια σε κόρνερ. Οι Σκωτσέζοι μπήκαν με αρκετή δύναμη στο β’ μέρος του αγώνα, με την πίεση που είχαν κυρίως σε κατοχή και όχι φάσεις, να έχει αποτέλεσμα. Στο 62’ ο πρωταθλητής Ευρώπης Ρόμπερσον με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά στην γωνία της εστίας του Πάρντο διαμορφώνοντας το 1-0 για τη Σκωτία.

Λίγα λεπτά πριν σημειωθεί το γκολ, οι διεθνείς μας είχαν ωραία συνεργασία. Ο Λαίφης έδωσε κάθετα στον Σπόλιαριτς ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μάρσαλ έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Σκοτσέζος τερματοφύλακας.

Στο 78’ ο Μακρής δοκίμασε με φιλόδοξο σουτ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, η μπάλα κάπου κόντραρε, με τον Μάρσαλ μάλιστα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Μέσα σ’ ένα δίλεπτο είχαμε γρήγορη εναλλαγή συναισθημάτων. Οι διεθνείς μας στο 87’ έκαναν την υπέρβαση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Ο Άντονι Γεωργίου εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούσουλος έμεινε μόνος αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά έφερε την ισοφάριση για το 1-1. Ισοφάριση όμως που δεν κράτησε και πολύ αφού δύο λεπτά αργότερα η Σκωτία σημείωσε το 2-1. Ο Μπούρκι κέρδισε στον αέρα τον Νικόλα Ιωάννου και στην επαναφορά του δοκαριού με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο Hampden Park.

Κύπρος: Πάρντο, Μ.Ιωάννου, Ν.Ιωάννου (66’ Γεωργίου), Εφραίμ, Σωτηρίου, Κούσουλος, Μακρής (80’ Πίττας), Σπόλιαριτς (70’ Ιωάννης Κωστή), Μαργκάσα, Αρτυματάς Λαίφης