Κύπρος-Σκωτία 0-3: Τραγική η Εθνική, κολλημένη στον πάτο χωρίς βαθμό

Η Εθνική Κύπρου γνώρισε άλλη μια ήττα στον 1ο προκριματικό όμιλο του EURO 2024, αυτή την φορά με 0-3 από την Σκωτία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση με αποτέλεσμα να έρθει αυτό το σκορ. Πέντε στα πέντε στον όμιλο η Σκωτία που έφτασε 15 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση. Η Κύπρος, στον πάτο χωρίς βαθμό.

Ο αγώνας δεν άρχισε καθόλου καλά για την Εθνική καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Έγινε η σέντρα στην περιοχή μας από τον Ρόμπερτσον. Ο ΜακΓκίν πήρε την πρώτη κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει στον Μακτόμινει, ο οποίος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθησαν δύο σουτ από τον Κάστανο που δεν απείλησαν ουσιαστικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τελικά, στο 16ο λεπτό η Σκωτία βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Πόρτεου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να την στείλει στα δίχτυα για το 0-2.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ήρθε και τρίτο τέρμα για την Σκωτία. Ο ΜακΓκίν με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε με ωραίο τρόπο την μπάλα στα δίχτυα του Μολ για να διαμορφώσει το 0-3, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 61ο λεπτό έγινε σουτ από τον Μαγκρέγκορ και η Εθνική μας απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Το σουτ έγινε από τον Κάστανο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, ήρθε στο 75ο λεπτό. Ο ΜακΤόμινεϊ έκανε πολύ ωραίο πλασέ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια την μπλόκαρε ο Μολ.

Μέχρι το τέλος, το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και η Σκωτία πήρε την άνετη νίκη κόντρα στην Εθνική μας που δεν μπόρεσε σε καμιά περίπτωση να βγάλει αντίδραση και να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Έχασε δηλαδή, με κατεβασμένα τα χέρια.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Κύπρος: Μολ, Αντωνίου (80' Ανδρέου), Κορέια, Καρώ, Λαΐφης, Ρομπέρζ, Χ. Κυριάκου (80' Γκόγκιτς), Χαραλάμπους (84' Κακουλλής), Κούσουλος (46' Ιωάννου), Κάστανος, Πιέρος (46' Πίττας).

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Πηλέας, Γκόγκιτς, Χριστοφή, Κακουλλής, Ιωάννου, Ανδρέου, Λοϊζου, Τζιωνής, Πίττας

Σκωτία: Καν, Χίκει (84' Πάτερσον), Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ (90' Κρίστι), Τιερνέι, ΜακΓκίν (84' Άρμστρονγκ), Μαγκρέγκορ, Άνταμς (67' Μακλίν), Χέντρι, Γκίλμουρ (67' Ντάικς), Πορτέου.

Στον πάγκο: Μακρόριε, Κλαρκ, Σούταρ, Ντάικς, Κρίστι, Μακένα, Άρμστρονγκ, Φέργκιουσον, Νίσμπετ, Τζακ, Πάτερσσον, Μακλίν.