Μολδαβία-Κύπρος 3-2: Ανατροπή στην ανατροπή και τελικά... ήττα!

Η Εθνική Κύπρου γνώρισε φιλική ήττα από την Μολδαβία με 3-2, σε αγώνα που έγινε στο Zimbru Stadium στο Κισινάου. Η Κύπρος κατάφερε να γυρίσει από το 1-0, έκανε το 1-2 με τους Σπόλιαριτς και Πίττα ωστόσο ήρθε η ήττα αφού οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πέτυχαν άλλα δύο γκολ.

Να θυμίσουμε πως θα ακολουθήσει ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι για την Κύπρο, την ερχόμενη Τρίτη με το Σαν Μαρίνο.

Ο αγώνας:

Η Εθνική μας έφτιαξε την πρώτη τελική του αγώνα μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από μακρινό σουτ του Χρυσοστόμου. Η απάντηση της Μολδαβίας, ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν η μπάλα μετά από σουτ του Nicolaescu εντός περιοχής, πέρασε λίγο έξω.

Στην συνέχεια, η Μολδαβία είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας χωρίς την μεγάλη ευκαιρία.

Η επόμενη καλή στιγμή, ήρθε στο 25ο λεπτό όταν ο Μολ απόκρουσε το πλασέ του Nicolaescu μέσα από την περιοχή. Ακολούθησε ακόμη ένα σουτ από τον Caimacov, με τον κίπερ της Εθνικής να μαζεύει εύκολα

Η καλύτερη στιγμή της Κύπρου, ήρθε το 32ο λεπτό. Ο Κάστανος έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Το μοναδικό γκολ στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 43ο λεπτό από τους γηπεδούχους. Ο Revenco έκανε την δυνατή κεφαλιά από κοντά με τον Μολ να αποκρούει ασταθώς. Στην συνέχεια της φάσης, ο Moțpan από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Κύπρος μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, γυρίζοντας τον αγώνα. Αρχικά, στο 51ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση με κοντινό πλασέ του Σπόλιαριτς. Προηγήθηκε συνεργασία ανάμεσα στον Λοίζου και τον Πίττα. Δύο λεπτά μετά, ήρθε η ανατροπή. Ο Κάστανος βρήκε τον Πίττα με μακρινή μπαλιά. Ο Κύπριος φορ, αφού έκανε μια ντρίμπλα ελευθερώθηκε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Οι γηπεδούχου, στο 71ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα στα ίσια. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, η μπάλα πήγε στον Stina ο οποίος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, αφού πρώτα κόντραρε και στον Γκόγκιτς.

Η Μολδαβία, συνέχισε να πιέζει και τελικά κατάφερε να γυρίσει με την σειρά της τον αγώνα στο 78ο λεπτό. Έγινε δυνατό σουτ από μακριά, ο Μολ δεν απόκρουσε σταθερά την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Bogaciuc από κοντά έκανε το πλασέ για το 3-2, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Αβράμ, Κράτσιουν, Μπαμπότσιο (77′ Κλεστσένκο), Πόσμακ, Ρεβένκο, Ράτα, Ιονίτα (64′ Ποστολάτσι), Κοτσοκάρι (46′ Ρέαμπτσιουκ), Καλμάκοφ (64′ Στίνα), Μότπαν (46′ Νταμάσκαν), Νικολέσκου (78′ Μποκάτσιουκ)
Στον πάγκο: Τσεμποτάρι, Ραλεάν, Κοσέλεφ, Μαντριτσένκο, Μαραντίτσι, Κοτσοκάρου, Μούντρατς,, Πλατίκα, Κλεστσένκο, Πλατίκα

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Γκόγκιτς, Κυπριανού (59′ Αρτυματάς), Παναγιώτου, Μαλεκκίδης, Σατσιάς (82′ Ηλία), Κάστανος, Σπόλιαριτς (59′ Ανδρέου), Λοΐζου (54′ Χάμπος), Χρυσοστόμου (54′ Γαβριήλ), Πίττας
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Καρώ, Κορρέα, Πηλέας, Κακουλλή, Κατσαντώνης, Παναγιώτου

Διαιτητής: Denys Shurman (UKR)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Semen Shlonchak (UKR)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Volodymyr Vysotskyi (UKR)
4ος Διαιτητής: Ion Orlic (MDA)