Σαν Μαρίνο-Κύπρος 1-4: Επιτέλους νίκη... με καλή εμφάνιση!

Η Εθνική Κύπρου ήταν καλύτερη και επικράτησε του Σαν Μαρίνο με 1-4 σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Στάδιο Σεραβάλε. Υπήρχε φυσικά διαφορά δυναμικότητας και αυτό φάνηκε καθ όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως, για την εθνική μας ήταν σημαντική η νίκη κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.

Τελευταία νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, ήταν τον Νοέμβριο του 2023 κόντρα στη Λιθουανία με 1-0

Να σημειωθεί, πως η Κύπρος πέτυχε την 7η νίκη κόντρα στο Σαν Μαρίνο σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας. Δεν φτιάξαμε την κλασική ευκαιρία, ωστόσο οι διεθνείς μας έκαναν αρκετά σουτ που ανάγκασαν τον αντίπαλο κίπερ σε αποκρούσεις. Τελικά, η Εθνική μας εξαργύρωσε την υπεροχή της με γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Ο Σατσιάς με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κολόμπο δίνοντας προβάδισμα στην Εθνική μας.

Στην επανάληψη, μπήκαμε και πάλι καλύτερα και πιο δυνατά. Στο 53ο λεπτό ο Κάστανος με πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή νίκησε τον Κολόμπο για το 0-2. Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Κάστανος, βρήκε τον τρόπο να πετύχει το 0-3. Με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε εκ νέου τον τερματοφύλακα του Σαν Μαρίνο για το τρίτο τέρμα της Κύπρου.

Στο 81ο λεπτό ήρθε η μείωση του σκορ με πολύ ωραίο γκολ. Ο Τζιοκόντι με σουτ, πλάγια από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Μολ για το 1-3.

Τρία λεπτά μετά, όμως, η Κύπρος απάντησε με τέταρτο γκολ. Ο Κατσαντώνης έδωσε στον Κακουλλή και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Σαν Μαρίνο (Σεβόλι): Κολόμπο, Νταντάριο, Σεβόλι (74′ Βαλεντίνι), Ρόσι, Τόσι, Α. Γκολινούτσι, Μπατιστίνι, Μπεράρντι (28′ Πανκότι), Κονταντίνι (74′ Μουλαρόνι), Σενσόλι (46′ Τζιοκόντι), Νάνι (Βιταϊόλι).
Στον πάγκο: Ζαβόλι, Αμίτσι, Παλάτσι, Ε. Γκολινούτσι, Φρανσιόσι, Πασολίνι, Κασάντεϊ.

Κύπρος (Κετσπάγια): Μολ, Κυπριανού, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Σατσιάς (46′ Φιλιώτης), Μαλεκκίδης (69′ Πηλέας), Ντανίλο (46′ Χάμπος), Αρτυματάς, Κάστανος (63′ Χρυσοστόμου), Λοΐζου (46′ Κακουλλής), Πίττας (63′ Κατσαντώνης).
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Καρώ, Κορρέα, Ανδρέου, Ηλία, Γαβριήλ.

Διαιτητής: Ishmael Barbara (Μάλτα)
Βοηθοί: Roberto Vella, James Muscat (Μάλτα)
Τέταρτος: Michele Beltrano (Σαν Μαρίνο)