«Τούμπα» στην Αστάνα!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ και για να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή χρειάστηκε να περάσουν, λίγο-πολύ, 73 λεπτά αγώνα; Η Εθνική άλλαξε την εικόνα της στο τελευταίο κομμάτι, βρήκε τα αποθέματα και κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι απέναντι στο Καζακστάν για την έβδομη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020, επικρατώντας με 1-2 στην «Αστάνα Αρένα».

Πιέρος Σωτηρίου και Νικόλας Ιωάννου στο 73’ και στο 84’ αντίστοιχα σημείωσαν τα γκολ της ανατροπής της Κύπρου (που είχε μείνει πίσω στο σκορ στο 34’), η οποία ξεπέρασε κατά τρεις βαθμούς τον σημερινό της αντίπαλο και πλέον καταλαμβάνει μόνη της την τρίτη θέση του ομίλου.

Το 1-0 ήταν και λίγο
Παρά το γεγονός ότι το πρώτο μισό του ημιχρόνου ήταν, σε γενικές γραμμές, μοιρασμένο, η εικόνα της Κύπρου σε ολόκληρο το 45λεπτο δεν ήταν ικανοποιητική στο δημιουργικό κομμάτι και στο δεύτερο κομμάτι ούτε ανασταλτικά. Το 3-6-1 του Ραν Μπεν Σιμόν (με Κούσουλο, Μερκή και Λαΐφη στα στόπερ, Μιντίκκη και Νικόλα Ιωάννου ως μπακ-χαφ, Αρτυματά, Χάμπο Κυριάκου, Κωστή και Παπουλή στα χαφ και τον Πιέρο Σωτηρίου στην επίθεση) δεν ήταν καθόλου λειτουργικό, αφού η Εθνική δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί ορθόδοξα σχεδόν σε καμία περίπτωση κι έβγαλε το ημίχρονο με μία και μόνο καλή στιγμή (με τον Παπουλή στο 22’).

Οι γηπεδούχοι από πλευράς τους προσπαθούσαν να αναπτυχθούν σε πολλές περιπτώσεις με μακρινές μπαλιές, επιδιώκοντας να βγάλουν κάποιον εκ των επιθετικών τους στην πλάτη της κυπριακής άμυνας. Από μια τέτοια προσπάθεια προέκυψε το ξεκίνημα της πρώτης μεγάλης φάσης του αγώνα, την οποία ολοκλήρωσε ο Κουάτ αστοχώντας από το ύψος της μικρής περιοχής στο 10’, ενώ από σέντρα του Σουγιουμπάγεβ από αριστερά βγήκε και η δεύτερη καλή στιγμή του Καζακστάν στο 29’ με τον Ζανγκιλισμπάι. Απ’ εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι τού ανήκε ολοκληρωτικά, υνέχισε να πιέζει και στο 34’ οι επιθετικές του προσπάθειες καρποφόρησαν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γερλάνοβ πήγε πρώτος στο «ριμπάουντ» μετά από κεφαλιά του Μάλι που σταμάτησε στο δοκάρι κι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να υπερέχουν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν ξανά (με Σουγιουμπάεβ και Κουάτ σε 40’ και 41’ αντίστοιχα) και δύο ακόμα τελικές προσπάθειες (με Αμπικέν και Βορογκόβσκι σε 44’ και 45+2’ αντίστοιχα), που πέρασαν ανεκμετάλλευτες κυρίως λόγω της αστοχίας τους, αλλά και χάρη στον Παναγή, που σταμάτησε τετ-α-τετ.

Ανούσια, ως το 73’
Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Μπεν Σιμόν έριξε στο παιχνίδι τον Ζαχαρίου αντί του Μιντίκκη δίνοντας πιο επιθετικό τόνο στην Εθνική (ο νεοεισελθόντας έπαιζε πολύ πιο ψηλά τόσο σε σχέση με το πού κινείτο ο Μιντίκκης στο πρώτο μέρος). Εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι το Καζακστάν έδωσε μέτρα στο γήπεδο η Κύπρος κράτησε περισσότερο την μπάλα, όμως για μεγάλο διάστημα εξακολουθούσε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στη δημιουργία και δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα με αξιώσεις στην περιοχή του αντιπάλου.

Στο 73’, ωστόσο, το δεξί πόδι του Ματία Σπόλιαριτς έβαλε τέλος στη φλυαρία, πέρασε μια αξιόλογη μπαλιά στην αντίπαλη περιοχή και το κεφάλι του Πιέρου Σωτηρίου τη μετουσίωσε στο γκολ της ισοφάρισης. Ωθούμενη από τον ενθουσιασμό του γκολ, μάλιστα, η Εθνική έφτασε ένα κλικ μακριά από την ανατροπή δύο λεπτά αργότερα, όμως η κεφαλιά του Ιωάννου σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 78’ ήταν η σειρά του Καζακστάν να απειλήσει σε μια φάση που λίγο έλειψε να σταθεί τυχερό (ένα άτσαλο σουτ κόντραρε στον Λαΐφη και η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα), αλλά τελικά αποδείχτηκε άτυχο (με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι). Ο τελευταίος λόγος, ωστόσο, και ο πιο ουσιαστικός ανήκε στην Κύπρο, που χάρη στην άψογη συρτή μπαλιά του Κωστή από δεξιά και το προ κενής εστίας τελείωμα του Νικόλα Ιωάννου στο 84’ έφτασε σε δεύτερο γκολ, έφερε «τούμπα» το παιχνίδι κι έφτασε στη νίκη.

Συνθέσεις
Καζακστάν: Νεπογκόντοβ, Μάλι, Γερλάνοβ, Κουάτ (90’ Ταγκιμπέργκεν), Αμπικέν (80’ Φέντιν), Ισλαμχάν, Βορογκόβσκι, Ζανγκιλισμπάι (61’ Χιζνιτσένκο), Πέρτσουχ, Μαρότσκιν, Σουγιουμπάγεβ.

Κύπρος:  Παναγή, Κούσουλος, Μερκής (61’ Σπόλιαριτς), Λαΐφης, Μιντίκκης (46’ Ζαχαρίου), Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου, Αρτυματάς, Κωστή, Παπουλής (88’ Μαργκάσα), Σωτηρίου.