Κύπρος-Σκωτία 1-2: Φταίμε και εμείς, φταίει και η... διαιτησία

Η Κύπρος δεν κατάφερε να κερδίσει στο ΓΣΠ και να τερματίσει στην 3η θέση του ομίλου, με την ήττα από την Σκωτία (1-2), να την αφήνει στους 10 βαθμούς. Η ομάδα μας βρέθηκε από το 12' πίσω στο σκορ, αντέδρασε στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου με γκολάρα του Εφραίμ, ο Μακγκίν όμως έδωσε προβάδισμα ξανά στη Σκωτία για το τελικό 1-2 στη Λευκωσία. Στο 88′ δικαιούμασταν ένα πέναλτι, ενώ στο πρώτο μέρος δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Εφραίμ!

Η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 19 Νοεμβρίου και περιλαμβάνει τους αγώνες Βέλγιο - Κύπρος, Σαν Μαρίνο - Ρωσία και Σκωτία - Καζακστάν.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ, βρήκε την Εθνική Κύπρου πίσω στο σκορ από το 12ο λεπτό με το άπιαστο σουτ του Κρίστι για το 0-1. Ο Σκωτσέζος ποδοσφαιριστής διένυσε ανενόχλητος μια απόσταση από το κέντρο μέχρι την μεγάλη περιοχή,  ο Κούσουλος έκανε λάθος στην αμυντική λειτουργία, με τον Κρίστι να πιάνει ένα φαλτσαριστό αριστερό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Πάρντο.

Λίγα λεπτά νωρίτερα πριν σημειωθεί το 0-1 για τη φιλοξενούμενη ομάδα, η Κύπρος αδικήθηκε αφού η προσπάθεια του Γιώργου Εφραίμ, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Μαρσιάλ δεν είχε αντίκρισμα. Κακώς δεν μέτρησε το γκολ που σημείωσε ο ποδοσφαιριστής του Εφραίμ, αφού από τις επαναληπτικές προβολές η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή.

Με το 0-1 λοιπόν για τη Σκωτία, οι διεθνείς μας ήταν επηρεασμένοι, αφήναμε χώρους στα πλάγια, γι’ αυτό και οι αντίπαλοι έφτασαν κοντά στο 0-2 με τον Πάλμερ στο 37’. Στο 26’ και στο 33’ η Κύπρος είχε εξαιρετικές προϋποθέσεις για γκολ, είχαμε μία φλύαρη κατοχή, ήμασταν κινητικοί, όμως το γκολ δεν ήρθε στο πρώτο 45λεπτο.

Με το καλημέρα του β’ ημίχρονου η Κύπρος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με γκολάρα του Γιώργου Εφραίμ. Αρχικά εκτελέστηκε φάουλ από τα δεξιά με τον Κάστανο, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Εφραίμ με σουτ κέρδισε τον Μαρσιάλ για την ισοφάριση στο ΓΣΠ και το 1-1. Ένα γκολ στο 47’.

Και ενώ ακόμη η Κύπρος πανηγύριζε το πολύ όμορφο γκολ από τα πόδια του ποδοσφαιριστή ΑΠΟΕΛ, η Σκωτία μας τιμώρησε με δεύτερο γκολ για το 1-2, έξι λεπτά αργότερα. Ο Forrest αρχικά βρήκε τον Taylor αυτός πέρασε και έδωσε ασιστ στον McGinn για το 1-2, ένα σκορ που έβαλε ξανά την Εθνική Σκωτίας σε θέση οδηγού και την Κύπρο σε… τρέξιμο.

Στο 69’ η Κύπρος βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Ιωάννη Κωστή. Μετά από την σέντρα του Δημητρίου ο Κωστή έκανε την καρφωτή κεφαλιά με την μπάλα να περνάει  μόλις έξω, που κάποιου ξεγελάστηκαν φωνάζοντας μάλιστα γκολ.

Ο ρυθμός μετά το 1-2 έπεσε αρκετά, η Κύπρος ήταν αρκετά αργή στην ανάπτυξη, δεν είχαμε τον αιφνιδιασμό, δεν είχαμε φαντασία στο παιχνίδι μας, ενώ η πιο κλασσική μας απάντηση ήρθε με τον Κωστή στο 69’. Η εικόνα που βγάλαμε δεν ήταν και η πιο πειστική, σε αντίθεση με την Σκωτία που είχε περισσότερη πειθαρχία στο παιχνίδι της.

Στο 88′ δικαιούμασταν ένα πέναλτι, όμως δεν δόθηκε από τον Αυστριακό ρεφ. Ο Γκάλαχερ κρατούσε και με τα δύο χέρια τον Πιέρο Σωτηρίου ρίχνοντάς τον στο έδαφος, κανονικά θα έπρεπε να υποδείξει παράβαση.
Οι συνθέσεις:

Κύπρος: Πάρντο, Καρώ(42′ Κάστανος), Ιωάννου, Μερκής, Δημητρίου, Εφραίμ (74’ Σπόλιαριτς) , Κυριάκου (77’ Θεοδώρου), Σωτηρίου, Κούσουλος, Παπουλής, Κωστή

Σκωτία: Μαρσιάλ, Παλμέρ, Τέιλορ, Τζακ, Γκάλαχερ, Μακένα, Φόρεστ (72’ Μπούρκ), Μακγκίν, Νέισμιθ (62’ Μακ Μπέρνι), Μακγκρέγκορ, Κρίστι (92' Ντέβλιν)