"Εφιαλτικό" φινάλε στις Βρυξέλλες

Η Εθνική μας ολοκλήρωσε εφιαλτικά την πορεία της στα προκριματικά του EURO2020, αφού ηττήθηκε στις Βρυξέλλες 6-1 από το Βέλγιο που τερμάτισε πρώτο στον όμιλο με δέκα νίκες!

Το συγκρότημα του Μπεν Σιμόν αν και κατάφερε να προηγηθεί στο 14’ με το εκπληκτικό γκολ του Νικόλα Ιωάννου, η συνέχεια ήταν εφιαλτική. Το Βέλγιο χωρίς να ανεβάσει τρελούς ρυθμούς πέτυχε έξι γκολ και διέσυρε την Εθνική μας που τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας με δέκα βαθμούς.

0-1 με φοβερή κούρσα του Νικόλα!

Το Βέλγιο ξεκίνησε χαλαρά το παιχνίδι, είχε τον έλεγχο, ωστόσο δεν δημιούργησε κινδύνους μπροστά από την εστία του Μιχαήλ. Η Εθνικής μας αμύνθηκε σωστά και στο 14’ με φοβερή κούρσα του Νικόλα Ιωάννου άνοιξε το σκορ παγώνοντας τους Βέλγους. Ο αριστερός μπακ του ΑΠΟΕΛ έκλεψε την μπάλα και με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μινιολέ κάνοντας το 0-1.

Άμεση απάντηση και 4-1 μέχρι το ημίχρονο

Η απάντηση από το Βέλγιο ήταν άμεση, με τον Μπεντέκε να ισοφαρίζει στο 16’ σε μια φάση που υπήρχε χέρι. Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την Εθνική μας μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, αφού από το 35’ μέχρι το 44’ οι Βέλγοι πέτυχαν άλλα τρία γκολ με Ντε Μπρόινε (35’ και 41’) και Καράσκο (44’) για να πάνε στα αποδυτήρια με το 4-1!

Δεν σταμάτησαν και σκόραραν άλλα δυο

Το Βέλγιο δεν σταμάτησε να ψάχνει κι άλλα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και σε χαλαρούς ρυθμούς σκόραρε άλλα δυο γκολ με αυτογκολ του Χριστοφόφου στο 51’ και πλασέ του Μπεντέκε στο 68’.

Βέλγιο: Μινιολέ, Άλντερβαϊρελντ, Ντεναγιέρ, Κομπό, Τίλεμανς, Βανάκεν, Καράσκο, Τ.Αζάρ, Ε.Αζάρ (64'Βερσχάρεν), Ντε Μπρούινε (68'Πρατ), Μπεντέκε (79'Οριγκί).

Κύπρος: Μιχαήλ, Ν. Ιωάννου (66'Κούσουλος), Μερκής, Χάμπος, Πιέρος, Γουήλερ, Σπόλιαριτς (79'Εφραίμ), Κωστή (81'Παπουλής), Αρτυματάς, Χριστοφόρου, Κάστανος.