1968: Η πρώτη νίκη της Εθνικής Κύπρου σε προκριματικά EURO (video)

Η πρώτη συμμετοχή της Εθνικής μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καταγράφεται το 1968 και τότε κατορθώσαμε να πανηγυρίσουμε την πρώτη μας νίκη σε επίσημη διοργάνωση.

Η Κύπρος κληρώθηκε στον 6ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO 1970 μαζί με την Ιταλία, την Ρουμανία και την Ελβετία και πανηγύρισε τη μοναδική της νίκη στις 17 Φεβρουαρίου 1968 στο Στάδιο ΓΣΠ.

Στο φινάλε της προκριματικής φάσης, στην παρουσία 10 χιλιάδων φιλάθλων κερδίσαμε με 2-1 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 26’ ο Μελής Άσπρου άνοιξε το σκορ και στο 46’ ο Πάμπος Παμπουλλής πέτυχε το 2-0. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο 9’ με αυτογκόλ του Κάττου.

ΚΥΠΡΟΣ ΕΛΒΕΤΙΑ 1968

Ο τότε Ομοσπονδιακός μας προπονητής Πάμπος Αβρααμίδης χρησιμοποίησε τους Ανδρέα Φιλώτα (46’ Μάκη Αλκιβιάδη), Κώστα Χρίστου Κάττο, Ιωάννη Ξυπολυτά, Πανίκο Ιακώβου, Κώστα Παναγιώτου, Πανίκο Κρυστάλλη, Πάμπο Παμπουλλή, Πανίκο Ευθυμιάδη, Μελή Άσπρου, Ανδρέα Χριστοδούλου Πάκκο, Δρόσο Καλοθέου.

Στους υπόλοιπους πέντε αγώνες του ομίλου η Κύπρος γνώρισε ισάριθμες ήττες και τερμάτισε στην τελευταία θέση της κατάταξης. Σκοράραμε μόνο στο παιχνίδι της πρεμιέρας, στις 3 Δεκεμβρίου 1966 με αντίπαλο τη Ρουμανία στην Κύπρο.

Προηγηθήκαμε στο πρώτο μέρος με γκολ του Κωστάκη Πιερίδη στο 32ο λεπτό όμως στην επανάληψη οι Ρουμάνοι έφτασαν στο 5-1 από τέρματα που σημείωσαν οι Dridea (49', 82'), Lucescu (51') και Frăţilă (65', 74').

Η Ιταλία που κατέκτησε την πρώτη θέση, ακολούθως έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης που φιλοξενούσε και κατέκτησε τον τίτλο μετά από επαναληπτικό τελικό με αντίπαλο τη Γιουγκοσλαβία.