Βήμα πρόκρισης για την Εθνική 8-0 το Σαν Μαρίνο

Νέο αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην πρώτη μας ευρωπαϊκή συμμετοχή σε διοργάνωση της UEFA.

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για το δεύτερο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 Futsal που φιλοξενείται στο Σαν Μαρίνο, η Κύπρος πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη.

Μετά το εντυπωσιακό 6-1 της Τρίτης σε βάρος της Σουηδίας, η Εθνική μας απόψε κέρδισε με 8-0 το Σαν Μαρίνο και έφτασε στους έξι βαθμούς.

Απολογισμός που της επιτρέπει να ελπίζει σε πρόκριση και την ερχόμενη Παρασκευή οι ποδοσφαιριστές μας θα επιδιώξουν μια ακόμη νίκη για να ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους με το απόλυτο.

Οι διεθνείς μας ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα, επικράτησαν με ευρύ σκορ απέναντι στη φιλότιμη ομάδα του Σαν Μαρίνο, βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου και ελπίζουν βάσιμα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με τα δεδομένα που δημιουργήθηκαν μετά από δύο αγωνιστικές, η πρόκριση πλέον εξαρτάται από τη δική μας ομάδα.

«Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας. Έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια και με την παρουσία τους έδειξαν ότι είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου. Από αύριο θα επικεντρώσουμε το βάρος της προσπάθειας για τον αγώνα με το Κόσσοβο για να κλείσουμε τις υποχρεώσεις μας με μια ακόμη νίκη και πρόκριση», δήλωσε στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Χρυσόστομος Χρυσοστόμου.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με το Σαν Μαρίνο η Εθνική μας προηγήθηκε με 5-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Κούλλουπας (1'), Κυπρή (6'), Λοϊζου (12'), Σωφρονίου (14') και Αγγελής (15').

Στο 30ο λεπτό ο Χάρης Κυπρή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0, στο 37' ο Πογιατζής πέτυχε το 7-0 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πέτρος Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 8-0.

Κύπρος: Οικονομίδης, Π. Παπαδόπουλος, Πογιατζής, Λοϊζου, Σωφρονίου (αρχική πεντάδα), Ηλιάδης, Τσίτσος, Κυπρή, Αγγελής, Β. Παπαδόπουλος, Ελ Κέμπε, Κούλλουπας.

Νωρίτερα η  Σουηδία  νίκησε με 6-1 το Κόσσοβο. Στην πρεμιέρα το Κόσσοβο είχε κερδίσει με 11-2 το Σαν Μαρίνο.

Βαθμολογία: Κύπρος 6, Σουηδία 3, Κόσσοβο 3, Σαν Μαρίνο 0.

Το φινάλε στον όμιλο μας είναι προγραμματισμένο για τις 25 Ιανουαρίου όπου η Κύπρος θα αντιμετωπίσει το Κόσσοβο (17:00) και αμέσως μετά θα διεξαχθεί ο αγώνας Σαν Μαρίνο – Σουηδία.

Η ομάδα που θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση θα προκριθεί στην επόμενη φάση (main round) όπου θα αγωνιστεί στο δεύτερο όμιλο μαζί με τη Σλοβενία, την Ολλανδία και το Αζερμπαϊτζάν.

Οι αγώνες θα γίνουν στη Σλοβενία από τις 26 μέχρι τις 31 Μαρτίου 2019.