Θρίλερ και πράσινη πρόκριση

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι η Ομόνοια κέρδισε την ΑΕΚ με 7-6 (3-3) και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος Φούτσαλ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η 10λεπτη παράταση έληξε 3-3, με τους πράσινους να σημαδεύουν εφτά φορές τα δοκάρια. Στη ρωσική ρουλέτα οι φουτσαλιστές της Ομόνοιας ήταν πιο εύστοχοι και τυχεροί και πέρασαν στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΑΠΟΕΛ με μειονέκτημα έδρας.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο 1-0, ενώ στις αρχές της επανάληψης η Ομόνοια ισοφάρισε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα, ωστόσο οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 2-2 αλλά ο σκόρερ δεν αντιλήφθηκε ότι όλοι οι φουτσαλιστές του γηπέδου σταμάτησαν λόγω τραυματισμού παίχτη της ΑΕΚ. Η Ομόνοια τήρησε το fair play και πέτυχε αυτογκόλ δίνοντας προβάδισμα στους κιτρινοπράσινους με 2-3. Λίγο πριν το τέλος οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση. Δεν σημειώθηκε γκολ και το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι, όπου η Ομόνοια πέρασε με σκορ 4-3.