Κυπελλούχος η ομάδα της Ομόνοιας!

Κυπελλούχος στέφθηκε η ομάδα της Ομόνοιας αφού επικράτησε με 6-4 στον σημερινό (11/4) τελικό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Οι πράσινοι επικράτησαν των γαλαζοκιτρίνων με σκορ 4-3 και αυτό το πέτυχε μάλιστα με ανατροπή πάνω στην ανατροπή. Η Ομόνοια προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό μετά από κλέψιμο του Σέζαρ και εύστοχο τελείωμα του απέναντι από τον Σκαμπύλη. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε, είχαμε καλό ρυθμό και βλέπαμε αρκετές ευκαιρίες.

Στο 11' ο Σέμπλερ με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Σκαμπύλη για το 1-1 ενώ αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή με δράστη τον Ντάγκλας αφού ο άσος των γαλαζοκιτρίνων με πολύ όμορφο σουτ έφερε τα κάτω πάνω για την ομάδα του.

Τα λεπτά κυλούσαν, η Ομόνοια πίεζε όμως δεν έβρισκε το τέρμα της ισοφάρισης. Και αφού δεν κατάφερε να σκοράρει το συγκρότημα του Χριστοδούλου, ήρθε ο Σέμπλερ στο 27' να δώσει αέρα δύο γκολ στον ΑΠΟΕΛ και να βάλει βάσεις κατάκτησης του τροπαίου.

Η αντεπίθεση των πρασίνων άρχισε στο 33' όταν ο Μανώλη μείωσε σε 3-2 και ήρθε ο Μαντέλι στο 36ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 3-3.

Μετά από ένα λεπτό κέρδισε δεκάμετρο η Ομόνοια και με εκτελεστή τον Μαντέλι ήρθε η ανατροπή και είχαμε έντονους πανηγυρισμούς για την εξέλιξη αυτή και το 4-3.

Ο ΑΠΟΕΛ πίεσε να βρει και αυτός ένα γκολ και να φέρει νέα δεδομένα στον τελικό όμως στο 39' ο Σκαμπύλης απέκρουσε το δεκάμετρο πέναλτι και βοήθησε την ομάδα του να κρατήσει το προβάδισμα.

Στο τελευταίο λεπτό (40') τα είχαμε όλα! Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε με flying keeper, ο Μαντέλι έκλεψε τη μπάλα και σε κενό τέρμα σημείωσε το 5-3.

Ο Ντάγκλας μετά από λίγο μετά από δεκάμετρη εκτέλεση κέρδισε τον Σκαμπύλη για να κάνει το 5-4, ενώ απέμεναν 15 δευτερόλεπτα. Η Ομόνοια δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη και με δράστη τον Σέζαρ είχαμε το τελικό 6-4.

Αυτή ήταν η 5η κατάκτηση Κυπέλλου της Ομόνοιας και δεύτερη διαδοχική αφού πέρσι είχε κερδίσει την ΑΕΚ στο ίδιο γήπεδο (''Κίτιον'').