Φοβερό παιχνίδι και νίκη για την Ομόνοια στα πέναλτι!

Το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος Futsal έκανε η Ομόνοια που κέρδισε με 3-2 τον ΑΠΟΕΛ στα πέναλτι. 4-4 η κανονική διάρκεια, 5-5 στην παράταση σε ένα φοβερό παιχνίδι.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ καθώς μόλις στο 1' της αναμέτρησης ο Λεάντρο με υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Σκαμπύλη και έκανε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Δεν σταμάτησαν εκεί οι γηπεδούχοι αφού στο 4ο λεπτό ο Σέμπλερ με δυνατό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων (2-0) στην ομάδα του.

Η Ομόνοια όμως αντέδρασε άμεσα καθώς με δύο γκολ του Μαντέλι (6' και 8') έφερε τον πρώτο τελικό στα ίσα και όλα μπήκαν ξανά στην ίδια βάση. Το ντέρμπι εκεί πήρε φωτιά, είχαμε σωρεία χαμένων ευκαιριών και έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια στο ισόπαλο 2-2.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους είχαμε δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ όμως στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι δύο μονομάχοι κοίταξαν περισσότερο τα αμυντικά τους καθήκοντα. Από το πουθενά σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ ο Σέζαρ στο 30' κέρδισε τον Ψηλογένη και έδωσε για πρώτη φορά στο ντέρμπι προβάδισμα στους πράσινους. Ο ΑΠΟΕΛ έμελλε να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα τρία λεπτά αργότερα (33') με σκόρερ τον αρχηγό του, τον Ομήρου.

Τα λεπτά κυλούσαν, είχαμε καλές ευκαιρίες κυρίως για τους γηπεδούχους με το τέρμα να έρχεται στο 36' όταν ο Παναγιώτου εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Ομόνοιας και πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Σκαμπύλη.

Μόλις έγινε αυτό οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να παίξουν με flying keeper και αυτό εγκυμονούσε κινδύνους καθώς το παραμικρό λάθος θα κόστιζε. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αυτό, δεν τα κατάφερε και επικεντρώθηκε στον ανασταλτικό κομμάτι. Η Ομόνοια προσπάθησε να καταστεί πιο δημιουργική, να βρει τους χώρους για να ισοφαρίσει και πίεζε τους γηπεδούχους.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι γαλαζοκίτρινοι θα κρατήσουν το 4-3 και θα κάνουν το 1-0 στη σειρά ήρθε ο Μανώλη με συρτό σουτ να ξεγελάσει τους πάντες και να ισοφαρίσει. Η κανονική διάρκεια του πρώτου τελικό τελείωσε με αυτό το σκορ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε δύο πεντάλεπτες παράτασεις.

Εκεί ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι με τον Σέμπλερ στο 42' αλλά στο σύνολο του το πρώτο πεντάλεπτο του επιπλέον χρόνου χαρακτηρίστηκε από τη διάθεση των δύο μονομάχων να προσέξουν τα μετόπισθεν. Όμως η Ομόνοια δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη και με τον Ιώαννου στο τελευταίο λεπτό σκόραρε για να κάνει το 4-5 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου πενταλέπτου.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να βρουν την ισοφάριση, οι πράσινοι όμως κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου ο Στυλιανού έκανε φάουλ πάνω στον Λεάντρο και ο ΑΠΟΕΛ είχε δικαίωμα για να εκτελέσει δεκάμετρο πέναλτι. Ο Σέμπλερ δεν αστόχησε και έτσι το 5-5 οδήγησε τα δύο συγκροτήματα στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η Ομόνοια ήταν πιο εύστοχη αφού με σκορ 3-2 κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών και ''έσπασε'' την έδρα του αντιπάλου.

Το Live του αγώνα:

3-2 η Ομόνοια στα πέναλτι και πέρνει τη νίκη

- Λήξη και στη δεύτερη παράταση, πλέον το παιχνίδι οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι αφού το 5-5 δεν ανέδειξε νικητή

49' Ο ΑΠΟΕΛ ισοφαρίζει με δράστη τον Σέμπλερ που εκτέλεσε εύστοχα το δεκάμετρο πέναλτι

49' Κίτρινη στον Στυλιανού για διαμαρτυρίες μετά από φάουλ που σφυρίχτηκε πάνω στον Λεάντρο. Ο ΑΠΟΕΛ έχει δικαίωμα να εκτελέσει δεκάμετρο πέναλτι

48' Δύσκολη απόκρουση του Σκαμπύλη σε σουτ του Ομήρου

46' Ο Μαντέλι πλασάρει τον Ψηλογένη, με διπλή προσπάθεια ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ κρατάει τον δείκτη του σκορ στο 4-5

45' Τέλος στο πρώτο ημίχρονο των παρατάσεων, πάμε τώρα για το δεύτερο και τελευταίο πεντάλεπτο και σε περίπτωση που έχουμε εκ νέου ισοπαλία θα πάμε σε πέναλτι

44' Η Ομόνοια κάνει το 4-5 με τον Σέζαρ να βρίσκει τον Ιωάννου ο οποίος προ κενής εστίας δεν λάθεψε και δίνει σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

44' Προ κενής εστίας ο Λεάντρο δεν έκανε σωστά την κεφαλιά και έτσι παραμένει το 4-4

42΄Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό και τελείωμα του Σέμπλερ

41' Έναρξη στην πεντάλεπτη παράταση

40' Παράταση στο ντέρμπι καθώς το 4-4 της κανονικής διάρκειας δεν ανέδειξε νικητή

39΄ Σουτ του Λεάντρο, με τα πόδια ο Σκαμπύλης

39' Ο Μανώλη με συρτό πλασέ ισοφαρίζει σε 4-4 και όλα ξανά στην ίδια βάση

39' Ο Σέμπλερ προ κενής εστίας δεν βρήκε στόχο

38' Σουτ του Λεάντρο, λίγο έξω η μπάλα και έτσι παραμένει το 4-3 και η Ομόνοια ελπίζει σε ανατροπή

37' Κίτρινη για τον Ντάγκλας που χάνει τον επόμενο τελικό

36' Λάθος της άμυνας της Ομόνοιας και ο Παναγιώτου πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Σκαμπύλη για το 4-3

35' Ο Παναγιώτου από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι παραμένει το 3-3

34' Κίτρινη στον Σέμπλερ

33' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ καθώς από κοντά ο Ντάγκλας δεν κατάφερε να κερδίσει τον Σκαμπύλη που πραγματοποίησε μια φοβερή απόκρουση

33' Εκπληκτικό γκολ από τον Ομήρου που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και από πλάγια κέρδισε τον Σκαμπύλη για το 3-3

30' Ο Σέζαρ από κοντά κέρδισε τον Ψηλογένη και έτσι έχουμε το 2-3. Για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι

29' Δυνατό πλασέ του Παναγιώτου, ο Σκαμπύλης σε κόρνερ

27' Καλό πλασέ του Στυλιανού, η μπάλα έξω

25' Χωρίς καλό ρυθμό το παιχνίδι έτσι μένει το 2-2

21' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ με το πλασέ του Σέμπλερ να σταματά στο δοκάρι

21' 'Εναρξη στο δεύτερο ημίχρονο του ματς

- Λήξη στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι στο 2-2

19' Μεγάλη διπλή απόκρουση του Σκαμπύλη σε σουτ των Σέμπλερ και Ντάγκλας

19' Πλασέ του Ομήρου, δύσκολα ο Σκαμπύλης

18' Κανονικά συνεχίζει στο παιχνίδι ο Ιωάννου που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στον ώμο

17' Σουτ του Σέμπλερ, δύσκολα ο Σκαμπύλης

16' Σουτ του Σέζαρ, η μπάλα στο δοκάρι

16' Πλασέ από τον Ντάγκλας, στη γραμμή ο Αλεξίου

14' Παραμένει το 2-2 στο παιχνίδι ενώ κίτρινη δέχθηκαν οι Μανώλη και Ομήρου

13' Πρόβλημα στον ώμο για τον Ιωάννου, να δουμε αν καταφέρει να συνεχίσει στο ντέρμπι

13' Ενώ ήταν κάτω παίκτης της Ομόνοιας και οι παίκτες των φιλοξενουμένων σταμάτησαν, ο Παναγιώτου προ κενής εστίας σημάδεψε το δοκάρι

12' Πλασέ του Μανώλη, η μπάλα κοντράρει και κτυπά στο δοκάρι

10' Το πλασέ του Ντάγκλας, η μπάλα λίγο έξω

8' 2-2 το παιχνίδι με δράστη τον Μαντέλι

7' Δυνατό σουτ του Σέζαρ, δύσκολα ο Ψηλογένης σε κόρνερ

6' Ο Μαντέλι απέναντι από τον Ψηλογένη δεν αστοχεί και μειώνει σε 2-1

4' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ όμως ο Σκαμπύλης σταμάτησε την υστάτη το πλασέ του Παναγιώτου

4' Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει αέρα δύο τερμάτων καθώς ο Σέμπλερ με δυνατό σουτ από πλάγια αιφνιδίασε τον Σκαμπύλη για το 2-0

1' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με δράστη τον Λεάντρο

1' Έναρξη στο παιχνίδι