Ομόνοια και Barcelona FA το ζευγάρι του τελικού

Η Ομόνοια Λευκωσίας νίκησε με 1-0  τη Λευκοθέα Λατσιών στη διαδικασία της παράτασης και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τη Barcelona FA.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε στο 115ο λεπτό η Μικαέλα Κλεοβούλου.

Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Το εκτέλεσε η Μαρινέλλα Παναγιώτου και απέκρουσε η Μαρία Ματθαίου.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Λευκοθέα έχασε μεγάλη ευκαιρία με την Λουγκριτία Χρυσοστόμου.

Αρχικές ενδεκάδες:

Ομόνοια: Κουζάλη, Ανδρονίκου, Ιωάννου, Κλεοβούλου, Ελίνα Παναγιώτου, Κλεάνθους, Παπαδοπούλου, Ταβένα (72' Ξυπουρή), Ρήγα (110' Αστανιού), Μαρινέλλα Παναγιώτου, Ευθυβούλου.

Λευκοθέα: Ματθαίου, Μακρή, Σιακαλλή, Χαραλάμπους, Χρυσοστόμου, Παναγιώτου, Πιερή, Ιωνά, Τουμάζου (80' Κυπριανού), Σοφοκλέους, Παναγή.

Με γκολ-πέναλτι της Ελόχ στο δεύτερο μέρος η Barcelona FA Pyrgos Limassol επικράτησε των Apollon Ladies με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό κυπέλλου της Κυριακής.

Αυτή την ώρα στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπαςο δεύτερος ημιτελικός της Ομόνοιας Λευκωσίας με τη Λευκοθέα Λατσιών.