Ήταν απλά θέμα ανωτερότητας!

Σε στυλ προπόνησης η Ανόρθωση εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση, κερδίζοντας τον Ακρίτας Χλώρακας με το διαστημικό 7-0. Αποδείχθηκε πολύ εύκολο το έργο της «Κυρίας» στον πρώτο αγώνα, πήρε την ουσία και το εισιτήριο για τους «16» του κυπέλλου. Η ομάδα της Αμμοχώστου σκόραρε με τους Πράνιτς (2), Σίλντενφελντ, Ντούρις (2) και Κατσαράβα (2).

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Πρόβλημα και αγωνία για Σίλντενφελντ

Με απλό, λιτό και απέριττο τρόπο η Ανόρθωση κατάφερε να μπει από πολύ νωρίς στο παιχνίδι της στο πρώτο του θεσμού του κυπέλλου με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας στο στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης». Τρία γκολ στο πρώτο 45 λεπτο δεν έχει πετύχει, ούτε στο πρωτάθλημα η «Κυρία», με τους Κροάτες Πράνιτς και Σίλντενφελντ να είναι σε εξαιρετική φόρμα. Τα γκολ στο 14’ και στο 285’ πέτυχε ο Πράνιτς, ενώ το γκολ του Σίλντενφελντ σημειώθηκε στο 25’ του αγώνα.

Η Ανόρθωση έπαιξε όσο έπρεπε στο πρώτο μέρος, κυριάρχησε πλήρως του Ακρίτα, έδειξε την ανωτερότητας και στην επανάληψη περίμενε απλά για το επόμενο υπομονετικό δεύτερο 45λεπτο.

Η γηπεδούχος ομάδα απείλησε μόνο στο τέταρτο λεπτό με σουτ του Λουκαίδη εντός περιοχής και τον Βάργκιτς να στέλνει σε κόρνερ. Στο β’ μέρος, η Ανόρθωση με τον εφησυχασμό των τριών γκολ, συνέχισε στο παιχνίδι με πολύ χαλαρούς ρυθμούς και με σβηστές τις μηχανές πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ σε διάστημα δώδεκα λεπτών με δύο γκολ από τους Ντούρις και Κατσαράβα. Με το διαστημικό 7-0 η Ανόρθωση προκρίθηκε στην επόμενη φάση, βαρύ το σκορ για τον Ακρίτα Χλώρακας που μένει εκτός διοργάνωσης.

Ακρίτας: Βασιλείου, Λ. Φιλίππου, Α. Μιχαήλ, Φυλακτού, Λουκαΐδης, Π. Φιλίππου, Πεκρής, Ρ. Μιχαήλ(46′ Παχταλιάς), Μουτίνιο(46′ Α. Μακρής), Βασιλείου, Οκόγιε(57′ Χ. Μακρής)

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς(66′ Κάτσαρ), Εγγλέζου, Βίκτορ, Πράνιτς(52′ Οικονομίδης), Κοφί, Κυριάκου, Ντούρις, Κατσαράβα