Οι «ρεζέρβες» καθάρισαν στο ρελαντί

Χωρίς την παραμικρή υποψία να υποπέσει σε ένα πάθημα ανάλογο με το περσινό, παρά το σχεδόν ολοκληρωτικό rotation, η ΑΕΛ επικράτησε με 0-3 σε βάρος της Ομόνοιας Αραδίππου στο ΓΣΖ και εξασφάλισε με άνεση την παρουσία της στη β’ φάση του κυπέλλου.

Μαρκόσκι και Λεάντρο Σίλβα με τα πρώτα τους φετινά τέρματα και ο Τσιάμης με αυτογκόλ έγραψαν την ιστορία του αγώνα, στον οποίο ο Ντούσαν Κέρκεζ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που είχαν αγωνιστεί από ελάχιστα ως καθόλου τη φετινή σεζόν.

Κυρίαρχη από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε
Η ΑΕΛ θέλησε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό με το που ξεκίνησε το παιχνίδι και το έκανε πράξη. Βοηθούμενη κι από το γεγονός ότι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ από πολύ νωρίς με τον Μαρκόσκι, μετά από ασσίστ του Μακρή στο 3’, έλεγξε ολοκληρωτικά τον ρυθμό με τον οποίο κύλησε το πρώτο ημίχρονο κράτησε πολύ περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της, δημιούργησε προϋποθέσεις κι ευκαιρίες για να σκοράρει ξανά (με κορυφαία αυτή  του Μακρή στο 20’) και τελικά έκανε το 2-0 στο 28’, όταν ο Τσιάμης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφού κόντραρε στο σώμα του μετά από σουτ του Μυτίδη. Η εικόνα ήταν ανάλογη και στη συνέχεια μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο, με τους Μυτίδη και Μαρκόσκι σε 31’ και 39’ αντίστοιχα να έχουν άλλες δύο πολύ καλές στιγμές για να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο μεταξύ, οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι σε ολόκήρη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου πλην μίας περίπτωσης στο 7’, όταν ο Θεοδώρου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πρότσεκ παρότι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντί του.

Η ΑΕΛ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με ανάλογο τρόπο με το ξεκίνημά της στο πρώτο μέρος, με γκολ δηλαδή. Δύο μόλις λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα, ο Λεάντρο Σίλβα νίκησε με ωραίο σουτ τον Παναγιώτου για τρίτη φορά στο παιχνίδι, καθαρίζοντας οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Στο 49’ ο Αβραάμ είδε το πλασέ του να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, προτού οι στροφές των μηχανών των δύο ομάδων κατέβουν για τα καλά κι αρχίσουν να λειτουργούν στο ρελαντί μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με ένα σουτ του Σιήκκη που εξουδετερώθηκε από τον Πρότσεκ να ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα.

Συνθέσεις

Ομόνοια Αραδίππου: Παναγιώτου, Αριστοτέλους, Χρυσοστόμου, Θεράποντος, Πάλιμπρικ (76’ Σιήκκης), Στυλιανίδης, Θεοδώρου, Γρηγορίου, Καϊσερλίδης (63’ Βασιλείου), Τσιάμης, Μέσσιου (58’ Παναγή).

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Κυριάκου, Τζούνιορ, Λαφράνς, Αβραάμ, Φιντέλις, Σίλβα, Ρομάν (66’ Γερολέμου), Μαρκόσκι (54’ Παντελή),  Μακρής (71’ Μιχαηλίδης), Μυτίδης.