Εκπληκτικός Ολυμπιακός, κακή αλλά... ζωντανή η ΑΕΛ στο 90'!

Ο Ολυμπιακός με τεράστια ψυχή, μεγάλη θέληση και σχεδόν αλάνθαστος, χωρίς να υστερήσει κανείς, κέρδισε 4-2 στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου την ΑΕΛ, βάζοντας γερές βάσεις πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό. Για την ομάδα της Λεμεσού δεν της βγήκε σχεδόν τίποτα απόψε, έκανε το χειρότερο της παιχνίδι μέσα στη σεζόν και μία εμφάνιση που δεν μας έχει συνηθίσει. Χάνι (2), Κοστόφ και Χαραλάμπους οι σκόρερ για τους «μαυροπράσινους» του Γιανέφσκι. Αντάμοβιτς και Μαέ οι σκόρερ της ΑΕΛ με τον τελευταίο να κρατάζει ζωντανή την ομάδα του για πρόκριση στο 90'. Την επόμενη Τετάρτη στο Τσίρειο στάδιο ο επαναληπτικός.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Εξαιρετικό και ενδιαφέρον το πρώτο 45άλεπτο που είδαμε στην αναμέτρηση Ολυμπιακός-ΑΕΛ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση, με τέσσερα (!) γκολ και τους ‘μαυροπράσινους’ να προηγούνται 3-1.

Στο πρώτο κιόλας λεπτό, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ, καταρρίπτοντας τις όποιες προβλέψεις υπήρχαν πριν από το ξεκίνημα.

Ο Σάλι έκλεψε από τον Τόρες, στη συνέχεια μία λανθασμένη έξοδος από Βοζίνια ήταν αρκετή για τον Ομάρ Χάνι, ο οποίος το εκμεταλλεύτηκε, έκανε το σπριντ και σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης!

Στο 13' ο Ολυμπιακός είχε άλλη μία καλή στιγμή υπό προϋποθέσεις με τον Σαρφό να γυρίζει στην περιοχή ψάχνοντας τον Χάνι, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε εκτός. Η ΑΕΛ άρχισε να παίρνει τα πάνω της από το 18’ και μετά όταν ήρθε και η πρώτη τελική με σουτ του Αντάμοβιτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπάμπιτς με σουτ εντός περιοχής, ανάγκασε τον Μιχαήλ να απομακρύνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ με τα πόδια.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις υψηλές πτήσεις ξανά με πρωταγωνιστή τον Χάνι, όταν ο Κοστόφ είδε την κίνηση του ο οποίος μπήκε από θέση μέσα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ενώ λίγο αργότερα, δόθηκε συνέχεια στις καλές φάσεις όταν στο πρώτο ημίωρο μπορούσε για κάτι καλύτερο με πρωταγωνιστές τους Χαραλάμπους και Βαγγέλη Κυριάκου.

Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Κοστόφ, μ' ένα εξαιρετικό σουτ - βολίδα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό για το 2-0, με την ΑΕΛ να απαντάει στο 43’ με τον Αντάμοβιτς και όλοι πίστευαν ότι το 2-1, θα ήταν σκορ ημιχρόνου. Ο Χάνι όμως είχε άλλη άποψη και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση για το 3-1 ημιχρόνου!

Γκολ για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα, γκολ και στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου! Ο Στέφανος Χαραλάμπους με υποδειγματικό πλασέ και με μία κίνηση που θύμισε κίνηση ποδοσφαιριστή μεγάλης κλάσης, σημείωσε το τέταρτο γκολ για τον Ολυμπιακό, με τους "μαυροπράσινους" να είναι σε εξαιρετική βραδιά, σημειώνοντας το 4-1

Ο Ολυμπιακός μέχρι το 70’ έλεγχε το παιχνίδι, έριξε μάλιστα και το ρυθμό της αναμέτρησης, ελέγχοντας πλήρως, ενώ από πλευράς Κέρκεζ δεν του έβγαινε απολύτως τίποτα.

Στο τελευταίο 20άλεπτο η ΑΕΛ είχε την πρώτη της ευκαιρία στην επανάληψη, μετά από γυριστό σουτ του Αβντιγιάι, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία του Μιχαήλ. Στο 82' λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά ξανά στην εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΛ, όταν ο Πσισιέ υπέπεσε σε λάθος, ο Μάντζης πήγε για το πέμπτο γκολ, ο Βοζίνια όμως αυτή τη φορά διάβασε τη φάση.

Στο 90' η ΑΕΛ μείωσε με δυνατή κεφαλιά του Μαέ, με τα δύο εκτός έδρας γκολ να της δίνουν άλλο αέρα, ενόψει επαναληπτικού.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (88' Κωνσταντινίδης), Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Ανδρέου, Κοστόφ (43’ Μάντζης), Νάνι, Κυριάκου, Χάνι (88' Σαμπίνια), Χαραλάμπους (63’ Ζαχαρίου)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Πσισιέ, Τεσέιρα, Χάρης Κυριάκου, Έουλερ (38’ Σάντος), Νταβόρ Ζτρανσκόφσκι (46’ Μεντόγεβιτς), Αντάμοβιτς, Ριέρα (46’ Παπαφώτης), Άντονι Γεωργίου, Τόρες (46’ Αβτιγιάι), Μπάμπιτς (Μαέ)

Κίτρινες: Νάνι, Μάντζης, Βαγγέλης Κυριάκου / Κυριάκου, Πσισιέ