ΑΠΟΕΛ-Δόξα 2-1: Πρώτο βήμα από τον πάγκο

Τα χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στη Δόξα ωστόσο στο τέλος οι αλλαγές του Πάολο Τραμετσάνι έσωσαν την πρώτη παρτίδα στον πρώτο αγώνα κυπέλλου κόντρα στη Δόξα. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 2-1 και έκαναν τον πρώτο βήμα για να βρεθούν στους 8 της διοργάνωσης.

Το προβάδισμα πήρε η Δόξα στο 21ο λεπτό με τους Λουίς Κάρλος ωστόσο στο β’ μέρος οι γαλαζοκίτρινοι γύρισαν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Αρχικά ο Νατέλ ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 54ο λεπτό σκόραρε στο 59ο ισοφαρίζοντας σε 1-1 και στη συνέχεια ο Μπαλόγκ ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 63ο λεπτό σκόραρε στο 66ολεπτό γυρίζοντας τα εις βάρος δεδομένα για τον ΑΠΟΕΛ.

Τετ-α-τετ με το καλημέρα
Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αλωνεύτης βγήκε φάτσα με τον Λοϊζου… νικητής ο τερματοφύλακας της Δόξας ο οποίος έπεσε στα πόδια του και μάζεψε καθαρά την μπάλα

Φάση η οποία θα συζητηθεί
Στο 12ο λεπτό η Δόξα πέτυχε γκολ (αυτογκολ) με τον Βούρο αλλά ακυρώθηκε ως οφ-σαιντ. Ο Ασαμόα έδωσε την μπάλα στον Λουις Κάρλος ο οποίος ήταν στην ίδια ευθεία με τον Βούρο (σήκωσε την σημαία ο βοηθός), αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Ρομό μετά από παρέμβαση του Βούρου.

Λουίς Κάρλος και 0-1
Στο 21ο λεπτό η Δόξα πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά από λάθος από τον Ρόμο ο οποίος έδωσε πάσα στον Μπόλιεβιτς, έκανε το γύρισμα στην περιοχή σε πρώτο χρόνο ο Λουίς Κάρλος δεν βρίσκει την μπάλα η οποία καταλήγει στον Ασαμόα έκανε το γύρισμα και ο Λουίς Κάρλος με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την Δόξα

Κλασική για τη Δόξα
Στο 29ο λεπτό η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Βούρο να διώχνει σε κορνερ πριν ο Ασαμόα στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Ρομό

Χρειάστηκε μόλις 5 λεπτά ο Νατέλ για το 1-1
Με αλλαγές άρχισε το β’ μέρος τόσο ο ΑΠΟΕΛ αλλά και η Δόξα. Στο 54ο λεπτό ο Νατέλ πέρασε στην θέση του Ρέζα και δεν χρειάστηκε περισσότερα από 5 λεπτά για να βρει δίκτυα. Ο Ζαχιντ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Νατέλ έκανε το σουτ με τον Γκρέλμς να διώχνει την μπάλα ωστόσο αυτή κατέληξε και πάλι στον Βραζιλιάνο ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τρια χρειάστηκε ο Μπαλόγκ
Μπήκε στο 66ο λεπτό στην θέση του Εφραίμ και στο 69ο λεπτό έκανε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από ωραίο τακουνάκι του Αλωνεύτη ο Μπαλογκ μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό ξερό σουτ νίκησε τον Γκρέλμς για το 2-1.

ΔΟΚΑΡΙ για τους γαλαζοκίτρινους
Στο 85ο λεπτό ο Καζού έκανε το δυνατό σουτ ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Γκρέλμς και στην συνέχεια κατέληξε έξω.

Κίτρινες: Αρτυματάς /Λούις Κάρλος, Νελσίνιο