Απόλλων-Ομόνοια 1-0: Πρώτο βήμα με Μάγκλιτσα

Ο Απόλλωνας έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους 8 του κυπέλλου, κερδίζοντας με 1-0 την Ομόνοια με το γκολ του Μάγκλιτσα στο 11ο λεπτό.

Η ομάδα του Αυγουστή ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με την κεφαλιά του Μάγκλιτσα και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ. Στο δεύτερο η Ομόνοια με δέκα ποδοσφαιριστές είχε βελτιωμένη εικόνα, έχασε τεράστιες ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Με αυτό το 1-0 ο Απόλλωνας έχει το προβάδισμα για πρόκριση, εν όψει του επαναληπτικού στις 16 Ιανουαρίου.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Καλύτερος ο Απόλλωνας, 1-0 με Μάγκλιτσα

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0. Στην πρώτη φάση που βρήκε στο 11’ άνοιξε το σκορ με τον Μάγκλιτσα, ο οποίος κέρδισε όλη την άμυνα της Ομόνοιας και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν μόλις μια φορά στο 23’ με τον Ζίβετς και από κει και πέρα, ανανέωναν συνεχώς τις επιθέσεις τους. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γκαφούρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Άλλη Ομόνοια και δυο τεράστιες ευκαιρίες

Η Ομόνοια με δέκα ποδοσφαιριστές ήταν βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και καλύτερη από τον Απόλλωνα. Στο 57’ και στο 63’ έχασε δυο τεράστιες διπλές ευκαιρίες με τους Ντάρμπισαιαρ, Ίσμα και Σοάρες να μην μπορούν να σκοράρουν. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν βελτιωμένη και από την άλλη ο Απόλλωνας έδειχνε να έχει προβλήματα.

Οι πράσινοι είχαν μια πολύ καλή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο και άξιζαν την ισοπαλία, με βάση την εικόνα όλου του αγώνα.